BAREVNÉ RŮŽE VE VÁZE - ŠMILAUER FRANTIŠEK

BAREVNÉ RŮŽE VE VÁZE - ŠMILAUER FRANTIŠEK

 

12990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šmilauer František
( 3.10.1892 - 9.10.1972 )

Obraz květin - Barevné růže ve váze. Autorem je akademický malíř a grafik František Šmilauer. Signována a datována vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, adresa, tehdejší cena, název díla, technika, razítko ČFVU atd. - vše viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 69 cm x 59 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na malířské lepence. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1952.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Šmilauer František

 

* 3.10.1892 Ústí nad Orlicí

 

+ 9.10.1972 Ústí nad Orlicí

 

malířství, sochařství, grafika, pedagogika

 

Narodil se 3. 10. 1892 v Ústí nad Orlicí v domě čp. 112 (dnes ul. T. G. Masaryka). Po maturitě na litomyšlském gymnáziu (1911) odešel na uměleckou akademii do Prahy. Studoval u malíře J. Preislera a grafiku u prof. A. Brömse. Mezi jeho spolužáky patřili např. Vl. Rada, V. Rabas a V. Sedláček.

 

Všestranný výtvarník - střídal styly, žánry, techniky (olejomalba, kvaš, pastel, litografie, monotyp). Po studiích byl krátce profesorem kresby v Kolíně. V letech 1924-38 učitelem kreslení v Žilině. Společensky a kulturně činný - založil první skautský oddíl na Slovensku, věnoval se ochotnickému divadlu (výtvarně a částečně režijně vypravil devět činoher ve Spolku Hviezdoslav), založil a dirigoval těleso sborové recitace, pořídil sbírku starého slovenského umění. Vytvořil reliéfy pro salesiánský klášter v Žilině a školu v Bánské Bystrici, realizoval i keramický basreliéf státního znaku, vymodeloval originál bronzové desky na paměť legionářů pro sokolovnu v Žilině aj.

 

Po 2. svět. válce krátce ředitelem Gymnázia v Šumperku a profesorem kresby v Karlíně. Zbytek života prožil v Ústí nad Orlicí. Zde správcem Okresního muzea, v r. 1959 zvolen předsedou muzejního kroužku (snaha o obnovu muzea). V letech 1961-64 vyučoval výtvarné obory na Lidové škole umění. Zemřel 6. 10. 1972 v Ústí nad Orlicí.

 

zdroj: osobnostiregionu.cz

 

Vychoval řadu výtvarníků a malířů, kteří na něho dodnes rádi vzpomínají. František Šmilauer se řadí mezi všestranné výtvarníky. Střídal styly, žánry a techniky. Z malířských technik vystřídal olejomalbu, temperu, kvaš, škrob (jím vymyšlenou malbu), pastel, proškrabování barevné plochy a akvarel. Z grafických technik potom litografii, linoryt, hlubotiskové techniky a monotyp. I námětů měl velkou škálu: často lidské postavy, akty, lidi při práci, krajiny s chodci apod.. Přítel, malíř Vojtěch Sedláček mu říkal: „Franto, ty máš na deset malířských životů... !

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení