PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ V PARDUBICÍCH - HAVRLÍK SVATOPLUK

PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ V PARDUBICÍCH - HAVRLÍK SVATOPLUK

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 5. 2024

Jméno autora: Havrlík Svatopluk
( 22.6.1908 - 2.9.1966 )

Obraz - Pernštýnské náměstí v Pardubicích. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Svatopluk Havrlík.

 

Pernštýnské náměstí 

 

Pernštýnské náměstí tvoří centrum pardubické Městské památkové rezervace od roku 1964. Turisté na Pernštýnské náměstí nejčastěji přicházejí z náměstí Republiky průchodem pod Zelenou bránou a ulicí Zelenobranskou. Náměstí pak dominuje zdobená novorenesanční budova radnice. Odsud pak turisté pokračují ulicí Pernštýnskou a dále pak Zámeckou až na pardubický zámek.

 

Původní mírně písečné návrší bylo po požáru roku 1507 srovnáno do roviny. Náměstí se nejprve říkalo rynk, až do poloviny 19. století, kdy se ujal nový název Hlavní náměstí. Roku 1918 bylo náměstí pojmenováno podle Viléma z Pernštejna a tento název byl v padesátých letech upraven na dodnes používaný název Pernštýnské náměstí. Domy na Pernštýnském náměstí dodnes zdobí renesanční ostění a portály z pálené hlíny. Mezi nejcennější památky patří dům U Jonáše a novorenesanční radnice.

 

Rozměry včetně rámu cca 55 cm x 43 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Kvaš či lavírovaná tuš na papíře nebo kartonu. (Lavírovaná kresba je jednou z kombinovaných technik. Lavírování znamená rozmývat nanesenou barvu. Za kresbu bývá někdy považovaná i kresba štětcem a černou barvou či černými nebo hnědými odstíny, nemůžeme jít do detailů, vytváříme spíše dojem a náladu.) Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1950.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy i o dobrou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Havrlík Svatopluk

 

* 22.6.1908 Bavorov (Strakonice)

 

+ 2.9.1966 Praha

 

ilustrátor, malíř, pedagog, sběratel

 

Studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Kysely a akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1926 - 1928 byl zapsán na FF KU v Praze, obor profesura kreslení. Se školou O. Nejedlého podnikl studijní cesty po Francii, Německu, Itálii, Balkáně, Rumunsku a Maďarsku a po západoevropských galeriích. Působil jako profesor kreslení na reálce v Brně a na Slovensku v Trnavě a Bratislavě.

 

Po návratu do Čech byl profesorem kreslení v Pardubicích a Chrudimi. V roce 1942 učitelské povolání opustil a plně se věnoval malířství. Od roku 1956 žil v Praze. Byl členem Umělecké besedy slovenské v Bratislavě a Spolku výtvarných umělců Aleš v Brně.

 

Ve svém díle zachycoval především městská zátiší a obce (často v impresionistickém rázu), např. Prachaticko, Vodňansko, Pardubice, Šumavu. Věnoval se i krajinářství, ale byl také ilustrátorem knih. Jeho dílo se nalézá v Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a regionálních galeriích v Pardubicích a ve Zlíně.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),

2001, Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu,

2008, Berka Rudolf , Vodňany (literární, výtvarné, hudební), Městské muzeum a galerie Vodňany, Vodňany (Strakonice).

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení