SVATOVÁCLAVSKÁ KAPLE V PRAZE V KATEDRÁLE SVATÉHO VÍTA NA HRADČANECH - RÖHLING VLADISLAV

SVATOVÁCLAVSKÁ KAPLE V PRAZE V KATEDRÁLE SVATÉHO VÍTA NA HRADČANECH - RÖHLING VLADISLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Röhling Vladislav
( 23.5.1878 - 26.3.1949 )

Originální barevný signovaný lept - Svatováclavská kaple v Praze v katedrále Svatého Víta na Hradčanech (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Vladislav Röhling. Signován v ploše vlevo dole - viz foto. Dále tužkou vpravo dole - viz foto. Autorské razítko vlevo dole - viz foto.

 

Svatováclavská kaple v Praze

 

Kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském Hradě je ústředním ideologickým i uměleckým prostorem chrámu. Je zbudována nad původním hrobem svatého Václava v podobě jakoby samostatné svatyně vložené do chrámu a svým pojetím připomíná relikviářovou skříň.

 

Původní rotunda svatého Víta byla zbudována Václavem kolem roku 930. Tělo Václava zavražděného v Boleslavi bylo přeneseno jeho bratrem Boleslavem I., zodpovědným za jeho smrt, do rotundy asi 938. Ostatky byly uloženy do hrobu v jižní apsidě, která zřejmě byla k tomuto účelu přistavěna. Po roce 1060 byl hrob a částečně i zdivo apsidy pojaty do nového kostela, románské baziliky.

 

Mimořádnou pietu a důležitost pak hrobu věnoval Karel IV. při stavbě katedrály. Z kaple nad místem spočinutí Václava vytvořil nejvýznamnější místo katedrály a zařadil ji do korunovační ceremonie. Svatováclavská koruna měla spočívat na lebce svatého Václava a pro uložení korunovačních klenotů zde byla vybudována samostatná komora. Ostatní ostatky byly uloženy do bohatě zdobené relikviářové thumby a i půda z Václavova původního hrobu pietně uložena do hrobky pod kaplí.

 

Rozměry včetně rámu cca 55 cm x 47 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Barevný signovaný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně z let 1910-40.

 

Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

Röhling Vladislav

 

* 23.5.1878 Praha

 

+ 26.3.1949 Praha

 

ilustrátor, grafik, malíř

 

Studoval v Praze na uměleckoprůmyslové škole u K. Lišky, poté na akademii výtvarného umění ve speciálce profesora F. Ženíška. Později se specializoval v grafice, využíval všechny grafické techniky, lept černý i barevný. Členem skupiny Jednota umělců výtvarných v Praze. Vystavoval například v Praze - Obecní dům, Topičův salon atd., ale také například v Brně atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1962, Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962), Státní knihovna Praha,

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov,

2012, Dačeva Rumjana , Karáskova galerie (České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie), Památník národního písemnictví Praha.

Typ: Pragensia, Praha
Dostupnost: Skladem - pouze dostupné obrazy

Alternativní produkty

Přihlášení