POHLED NA PŘELOUČ - KRUPIČKA F.

POHLED NA PŘELOUČ - KRUPIČKA F.

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 1. 11. 2021

Jméno autora: Krupička F.

 

Obraz - Pohled na Přelouč. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř F. Krupička.

 

 

Přelouč

 

Město Přelouč se nachází ve východním Polabí. Je součástí Pardubického kraje.

 

Přelouč patří k nejstarším historicky doloženým místům regionu. Název Přelouč je odvozen od místa, kudy se chodilo přes louky. Původní název obce zněl Přelučie. Vlastní osada vznikla na severní straně dnešního města, v místě zvaném Na dole, patrně v 10. století za panování rodu Slavníkovců.

 

První historická zmínka je z roku 1086, kdy král Vratislav daroval vesnici Přelouč i s chmelnicí benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. S osudem kláštera v Opatovicích nad Labem je Přelouč a část jejího okolí spojena po dobu 300 let. Na příhodném místě zde na vrcholu opukové terasy vysoko nad Labem vzniklo tržní centrum. Na žádost opata Částky (který stál v čele kláštera v letech 1261 – 1291) povyšuje král Přemysl Otakar II. 8. 9. 1261 Přelouč na městečko a uděluje mu právo magdeburské a hrdelní. S klášterem byla Přelouč úzce spjata až do husitských válek. Zřejmě již od této doby užívá Přelouč jako svůj znak černý rošt ve zlatém poli, atribut sv. Vavřince, patrona Opatovického kláštera.

 

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 102 cm x 59 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-60.

 

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Krupička F.

Alternativní produkty

Přihlášení