OPUNCIE - BÍM TOMÁŠ

OPUNCIE - BÍM TOMÁŠ

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Bím Tomáš
( 12.11.1946 -

 

Originální barevná signovaná litografie - Opuncie. Autorem je kvalitní malíř a grafik Tomáš Bím. Signovaná, datovaná a číslovná (47/160) uprostřed dole - viz foto.

 

 

Opuncie

 

česky též nopál, je rod rostlin z čeledi kaktusovité (Cactaceae). Tyto rostliny jsou původem z oblasti rozkládající se od Kanady až po Ohňovou zemi.

 

S cíleným pěstováním se začalo asi před 8 000 až 9 000 lety v centrálním Mexicu. Nejdůležitějším druhem je opuncie mexická (Opuntia ficus-indica), která má 2 formy. O. ficus-indica f. amyclaea je s trny, f. inermis je beztrnná. Po objevení Ameriky se opuncie rozšířily do Středozemí a dále do ostatních částí světa. V současnosti jsou nejvíce pěstované v Mexicu, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii, severní a jižní Africe a v Indii. V evropských pramenech pochází z roku 1515, kdy byla nalezena na Haiti.

 


Rozměry včetně rámu cca 32 cm x 23 cm. Originální barevná číslovaná litografie na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 2011.

 


Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře a grafika, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 


Bím Tomáš

 


* 12.11.1946 Praha


 

malíř, grafik

 


Celosvětově uznávaný český malíř, grafik a ilustrátor. Vystudoval Odborné polygrafické učiliště, obor knihtisk a získal stipendium Kunstverein Osnabrück e.V. v SRN v roce 1983. Absolvoval studijní pobyty v Anglii, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Španělsku, Thajsku, USA aj. Je členem spolku SČVU HOLLAR. Ve své tvorbě se zaměřuje na magický realizmus (prof. F. Dvořák), jeho inspirací jsou američtí precizionisté. Účastnil se stovek výstav doma i v zahraničí, ilustroval mnoho knih a časopisů. Díky tvorbě plakátů a drobných grafik je známý i široké veřejnosti.

 

Obdržel řadu cen v čechách i zahraničí například: Flóra Olomouc, 1974, (spolu s p. Sodomou); BWA, Malé formy grafiky, Lodž, 1981; Horko (TV film), Montreux, 1982; Ex libris Frederikshavn, 1984; Ex libris Malbork, 1984; The Freedom of Czechoslovakia, Los Angeles, 1990; 2. místo
Mezinárodní dětská výtvarná soutěž, Nadace Tranoscius, Havířov, 1997; ART FORUM Prix '98, Praha, 1998; Za podíl na úspěchu UniCredit Czech Open (1994,2008), Prostějov 2008 atd.

 

Jeho díla jsou zastoupena v mnoha galeriích, muzeích a soukromých sbírkách po celém světě například: NG Praha, MK ČR; Puškinovo muzeum Moskva; Východočeská galerie Pardubice; NG Banská Bystrica; Galeria výtvarného umenia Prešov; Frederikshaven Kunstmuseum; Galerie Steiner Bad Rappenau; Galerie Hohe Straße Dieburg; Pravis Osnabrück; BWA Lodž; BWA Poznaň; Rijksmuseum Meermanno Haag; Tennis museum Gasper Oberhausen; Presidentský palác Lusaka; Sbírka Ex libris Chrudim; Muzeum balónů Augsburg; Fortuna, a.s.; SDN Praha; Dunlop Hanau; G. Scheuer, B. Gladbach; AKO Köln; W. Jäschke Salzgitter; De Gaudenzi Braunschweig; E. Rinaldi Lancia, Torino; F. Hrubý Praha; AKUMA, a.s., Mladá Boleslav; Zirci Galerie; Budapest; National Arts Centre, Ottawa, Kanada; KUNSTVEREIN SALZGITTER e.V., Salzgitter, SRN; DUNLOP, Hanau, SRN; KUNSTVEREIN Osnabrück,e.V., SRN atd. atd.

Jméno autora: Bím Tomáš ( 12.11.1946 -

Přihlášení