SKRYTÁ TVÁŘ - LIESLER JOSEF

SKRYTÁ TVÁŘ - LIESLER JOSEF

 

3490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Liesler Josef
( 19.9.1912 - 23.8.2005 )

 

 

Originální barevná signovaná litografie - Skrytá tvář. Autorem je malíř a grafik Josef Liesler. Signovaná a datovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná vlevo dole 116/200 - viz foto.


Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 33 cm. Originální signovaná barevná litografie na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.


Obraz je z roku 1986.


Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo světově sbíraného autora, tedy i o výbornou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Liesler Josef


* 19.9.1912 Vidolice, Pětipsy (Chomutov)


+ 23.8.2005 Praha


grafik, ilustrátor, malíř, překladatel, pedagog, typograf

 

Absolvoval ČVUT, fakultu architektury a pozemního stavitelství, obor kresba (profesoři Cyril Bouda, Oldřich Blažíček, Josef Sejpka). Mezi lety 1938-1941 působil jako člen výtvarné skupiny Sedm v říjnu. V letech 1942-1948 byl členem SVU Mánes, roku 1945 se stal členem SČUG Hollar, roku 1958 zakládal Skupinu 58, později byl také členem výtvarné skupiny Radar. Byl též členem Královské belgické akademie a nositelem světových i našich cen a uznání v oboru umělecké poštovní známky. Za jednu ze svých poštovních známek (Hydrologická dekáda) získal také cenu UNESCO pro nejkrásnější známku roku. Prezident Václav Klaus mu udělil roku 2003 Medaili Za zásluhy druhého stupně. Zemřel ve věku 92 let.

 

Josef Liesler měl svůj vlastní a osobitý malířský styl. Výtvarní teoretici na jeho díle, vzniklém v průběhu sedmdesáti let, oceňují zejména univerzálnost, lehkost improvizace a výjimečnou pracovitost autora. Tato kombinace mu umožnila zasahovat do rozmanitých výtvarných oborů: malby, volné a užité grafiky, známkové tvorby, plakátu, ilustrace i monumentálního malířství, mozaiky a sgrafita.

 

Svá nejsilnější díla vytvořil na konci druhé světové války. Kombinoval v nich citace známých děl, například díla Francisca Goyi, Pabla Picassa, El Greca či Salvadora Dalího, s vlastními prožitky, ironickým odstupem a humorem. V celém jeho díle je patrná výrazná inspirace surrealismem. On sám své dílo označoval jako „fantaskní realitu“. Spojoval v něm fantastické představy se vzpomínkami, současnou situaci s historickou pamětí. Maloval apokalyptické obrazy monster a fantomů, strojů a srostlých lidí, bestií a zrůd, které ohrožují člověka.

 

Dílo Josefa Lieslera je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie Uffizi ve Florencii, Českého muzea výtvarných umění v Praze, Muzea umění Olomouc, Galerii výtvarného umění Ostrava, Státní galerie Zlín, Východočeské galerie v Pardubicích, Galerie výtvarného umění Karlovy Vary, Alšovy jihočeské galerie Hluboká nad Vltavou, Západočeské galerie v Plzni, Galerie hlavního města Bratislavy, ve stálé Galerii Josefa Lieslera v Kadani, a jinde.

Jméno autora: Liesler Josef ( 19.9.1912 - 23.8.2005 )

Přihlášení