JESENÍKY ZLATÝ CHLUM - ORLÍK JAN

JESENÍKY ZLATÝ CHLUM - ORLÍK JAN

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Orlík Jan
( 8.1.1920 - 7.3.1995 )

 

Obraz - Jeseníky Zlatý Chlum. Signován, datován a název díla zezadu obrazu - viz foto. Autorem je akademický malíř Jan Orlík. Jemný až snový styl kresby. Obraz pochází z pozůstalosti od přítele Jana Orlíka, proto mají některé obrazy i osobní věnování, pravost je tedy jasně potvrzena. Na všechny obrazy se můžete podívat ZDE...

 

 

Zlatý Chlum

 

Dominantou malebného městečka Jeseník je nedaleký vrchol Zlatý Chlum (875 m.n.m.) s kamennou, 26 m vysokou rozhlednou. Z věže je úchvatný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Jižní výhled zachycuje celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. Za příznivého počasí je západním směrem viditelná skupina Kralického Sněžníku a severozápadním Rychlebské hory. Na vrchol vyhlídkové pločiny vede 145 schodů.

 

 

Celkové rozměry cca 26 cm x 24 cm. Kresba rudkou na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

 

Obraz byl nakreslen v roce 1984.

 

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 


Orlík Jan

 

akademický malíř, profesor

 

* 8.1.1920 Opava (Opava)

 

+ 7.3.1995 Jeseník (Jeseník)

 

1947 - ? Masarykova univerzita, Brno (Brno-město), žák prof. Vincence Makovského

 

Ze života


Jan Orlík se narodil v roce 1920 v Opavě. Jeho otec byl zaměstnán jako vrchní poštovní tajemník v Opavě, matka byla v domácnosti. Jenda maturoval v roce 1938 na českém gymnáziu v Opavě, která byla z větší části německá, a proto se v roce 1938 dostala do německého záboru Sudet. Otec umírá a matka se s dětmi (Jenda a mladší sestra Alexandra) přestěhovala do Brna. Tam Jenda začal studovat na lékařské fakultě. Jeho studia skončila zavřením vysokých škol v listopadu 1939. Živil se jako skladník a v roce 1942 byl nasazen na nucené práce ve francouzském Štrassburku, pak ve Wiener Neustadtu v Rakousku a nakonec v dubnické Škodovce na Slovensku. Po válce pokračoval ve studiu, ale na filozofické fakultě v Brně, kde působil jako asistent Vincence Makovského. Po druhé státnici nastoupil v Jeseníku jako profesor (obor výtvarná výchova a deskriptiva) na gymnáziu. Zakrátko si Jesenicko zamiloval. Zamiloval se i do kolegyně Dobry Petrové, s níž se v roce 1948 oženil. Už na studiích v Brně vstoupil Jenda do řad sociálně demokratické strany. Po jejím sloučení s KSČ se stal automaticky členem KSČ, s čímž se nikdy nesmířil. Události v letech 1966 – 1968 mu dávaly trochu naděje na zlepšení. Bohužel, marně! Z politických důvodů musel v roce 1969 i s manželkou odejít z gymnázia. Byl přeložen na ZDŠ v Mikulovicích, jeho žena na ZDŠ v Jeseníku. Zemřela v roce 1989. Honzův dřívější optimismus se vrátil po revoluci v listopadu 1989. Říkával : „Konečně tento národ bude mít svůj vlastní vývoj, konečně můžeme dýchat!“ Ale temné barvy z jeho obrazů nezmizely. Tato poznámka připomíná, že Jenda Orlík byl malíř. Významný malíř svého milovaného Jesenicka. Jeho olejomalby či pastely zákoutí Jeseníku, jesenických krajin, květin, ovoce, dokonce i několik aktů zdobí stěny mnoha občanů či úřadů a institucí v Jeseníku, ba v celé naší vlasti, dokonce i v cizině. Generačně mladší jesenický výtvarník Roman Boreček o něm napsal : „Malířské dílo tohoto umělce je ve svých nejryzejších projevech hymnem na přírodní krásu a sílu a zároveň niterným vyznáním“. Na výstavách pak byly vždy obdivovány Orlíkovy plastiky, např. rodičů, Kecala z Prodané nevěsty. Vážná hudba byla Orlíkovou druhou velkou láskou. Nejen že ji obdivoval, ale měl o ní rozsáhlé odborné vědomosti. Oběma předmětům vyučoval. Citem, srdcem, s láskou! Není divu, že se k němu žáci rádi vraceli, i když byli dospělí. Již jednou citovaný pan Boreček vzpomíná, že u pana profesora Orlíka panovala vždy klidná nálada, která pramenila z jeho zjevu, z jeho osobnosti, z jeho schopnosti povzbuzovat žáky, z jeho zájmu o každého žáka. Pan Boreček Orlíka hodnotí : „Vždy mi tak trochu připomínal Komenského.“
A tento skvělý člověk, umělec a učitel nás opustil 7. března 1995.


K tomuto povídání byly použity části upravených článků z monografie Malíř Jan Orlík.
Autoři článků : A. Čevelová, Roman Boreček, R. a L. Görlichovi, V. Skýpala.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

2002, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (X. Nov - Pat),

Jméno autora: Orlík Jan ( 8.1.1920 - 7.3.1995 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení