PRAHA LORETA - REPRODUKCE - BAUCH JAN

PRAHA LORETA - REPRODUKCE - BAUCH JAN

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 7. 2024

Jméno autora: Bauch Jan
( 16.11.1898 - 9.1.1995 )

 

Obraz - Praha - Loreta (Pragensia). Starší reprodukce obrazu od známého malíře Jana Baucha.

 

 

LORETA PRAHA

 

Pražská Loreta je pozoruhodnou barokní památkou, poutním místem s bohatou historií. Široké průčelí s hodinovou věží, z níž každou hodinu zaznívají tóny unikátní loretánské zvonohry, jistě neunikne pozornosti žádného tuzemského ani zahraničního návštěvníka, který tudy prochází směrem k Pražskému hradu. Byla by ale velká škoda spokojit se jen s tímto malebným pohledem, jenž se nám otevírá z terasy před Černínským palácem. Ti, kteří, kteří sestoupí až na Loretánské náměstí a projdou branou Lorety, budou příjemně překvapeni dispozicí poutního místa.

 


Rozměry včetně rámu cca 56 cm x 46 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Reprodukce na kartonu či papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Reprodukce je přibližně z let 1950-70.

 


Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Jan Bauch

 

 

*16.11.1898 Praha

 

 

+9.1.1995 Praha

 

 

malíř, sochař, ilustrátor

 

 

Malíř, ilustrátor, sochař Jan Bauch se narodil 16. listopadu 1898 v Praze, do rodiny uměleckého řezbáře. U svého otce se v jeho dílně na Staré Městě vyučil řezbářskému řemeslu. Jako šestnáctiletý byl přijat pro nesporný výtvarný talent ke studiu na pražské Umělecko-průmyslové škole do ateliéru profesora Dítěte.

 

Během prvního roku Bauchových studií propukla 1. světová válka. V roce 1916 musel Jan Bauch narukovat a plnit ve válečných podmínkách svou povinnost vůči rakousko-uherskému císařskému veličenstvu. Po návratu, obohacen o válečné zážitky, pokračoval v ateliéru V. H. Brunera až do roku 1921, kdy studium ukončil a byl přijat na grafickou speciálku k profesoru Maxi Švabinskému na pražskou Akademii výtvarných umění. Studium ukončil v roce 1924.

 

Byl členem Umělecké besedy, pak Spolku výtvarných umělců Mánes, v letech 1946-58 působil jako docent na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1977 byl jmenován národním umělcem.

 

Souběžně s malbou se zabýval sochařstvím. Z monumentálních prací, kterými byl pověřen ve 30. a 40. letech, je třeba zmínit návrh mozaiky bývalé Zemské banky a okno chrámu sv. Víta v Praze.

 

1937 vystavoval na čs. expozici v Galerii Charpentier v Paříži a získal Grand Prix; společně s přítelem J. Laudou je autorem monumentální plastiky Přepadení Československa, určené pro Světovou výstavu v New Yorku; 1946 - 1958 byl docentem UMPRUM v Praze; prvá monografie o něm vychází r. 1948 (autor J. Spurný); po několikerém přerušení se vrátil 1962 k sochařské práci; v roce 1963 vychází prvá autobiografie Barvy století, 1980 druhá kniha Čím jsem žil; 1988 v Lyře pragensis Jak udělat z obrazu báseň; počátkem osmdesátých let ve spolupráci s KF Praha vzniká film o jeho životě a díle; v jeho díle nacházíme mimo kreseb a grafik příležitostně i díla monumentální (vitráže, gobelíny, spolupráce s architekturou); díla jsou v majetku NG Praha, MG Brno, GVU Ostrava, GVU Zlín (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava  

Jméno autora: Bauch Jan ( 16.11.1898 - 9.1.1995 )
Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení