POSTAVA - ŠERÝCH JAROSLAV

POSTAVA - ŠERÝCH JAROSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 12. 2021

Jméno autora: Šerých Jaroslav
( 27.2.1928 - 23.3.2014 )

 

Originální barevná signovaná litografie - Postava. Autorem je malíř a grafik Jaroslav Šerých. Signovaná a datovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná vlevo dole 62/95 - viz foto.

 


Rozměry včetně rámu cca 32 cm x 23 cm. Originální signovaná barevná litografie na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 1988.

 


Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Šerých Jaroslav

 


* 27.2.1928 Havlíčkův Brod

 


+ 23.3.2014 Praha

 


malíř, ilustrátor, grafik, typograf, kurátor

 

 

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. Studium 1946 - 1948 Vyšší škola uměleckého průmyslu, Jablonec nad Nisou - Vorlíček Viktor, dále 1948 - 1950 Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově (Odborná škola šperkařská), Turnov (Semily). V roce 1957 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady a prof. Vladimíra Pukla, poté následovala aspirantura u profesora Vladimíra Silovského. Od roku 1957 byl členem SČUG Hollar, od roku 1958 členem umělecké skupiny M 57 a od roku 2004 člen Umělecké besedy.

 

Doménou jeho díla byla monumentální malba, stejnou měrou se ale věnoval i grafice, zprvu převážně mědirytům suchou jehlou a leptům, později spíše litografii dokonale vyhovující jeho kreslířským schopnostem. Ilustroval řadu literární textů českého i světového písemnictví. Ilustroval například básnické sbírky Vladimíra Holana, Jiřího Ortena a Zdeňka Rotrekla. Zejména v zahraničí jsou známy jeho ilustrace k japonským pohádkám, Labutímu jezeru nebo bájím o strašidlech. Je autorem např. kanonizačního obrazu Svatá Zdislava v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci či velké mozaiky sv. Zdislavy a její rodiny v kapli kostela sv. Jiljí v Praze.

 

Od začátku 60. let začal na svých plátnech používat vrstvení, umělé hmoty – jako podklad, na který maloval, nebo spojené s plátnem, jemuž tak dodávaly reliéfní podobu. Autor sám o své tvorbě říkal, že hlubokým záměrem jeho práce je krása obrazu, kterou citlivý divák vnímá, ačkoli třeba zpočátku nebude vědět, o čem obraz hovoří, ale na niž se naladí. Vždy ho fascinoval duchovní rozměr života, vznik světa a příroda. Snažil se malovat to, co není vidět. Jako hluboce věřící zpracovával především náboženská témata. V roce 2008 uspořádal ke svým osmdesátým narozeninám výstavu s názvem Záznamy úžasu (v Českém muzeu výtvarných umění v Praze). Právě úžas byl totiž hlavní pocit, který ho celým životem provázel.

 

Absolvoval 67 samostatných výstav doma a v zahraničí i účast na více než 200 prestižních kolektivních výstavách doma a ve světě. Jeho dílo je zastoupeno ve třech desítkách galerií doma i ve světě (například - The New York Public Library, Vaticano Collezione di Arte Religiosa Moderna, Roma, Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní umělecké sbírky Drážďany), Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně, National Gallery of Art, Washington D.C., Drukarnia im. Rewolucji Październikowej, Varšava atd. atd.).

 

V roce 2008 mistrovi Šerých udělil prezident Václav Klaus medaili za zásluhy, Česká biskupská konference mu udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje.

Jméno autora: Šerých Jaroslav ( 27.2.1928 - 23.3.2014 )

Alternativní produkty

Přihlášení