PRAŽSKÝ ORLOJ, STAROMĚSTSKÁ RADNICE - RÖHLING VLADISLAV

PRAŽSKÝ ORLOJ, STAROMĚSTSKÁ RADNICE - RÖHLING VLADISLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 4. 4. 2024

Jméno autora: Röhling Vladislav
( 23.5.1878 - 26.3.1949 )

 

 

Originální barevný signovaný lept - Pražský orloj, Staroměstská radnice (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Vladislav Röhling. Signován v ploše vlevo dole - viz foto. Dále tužkou vpravo dole - viz foto.

 

 

STAROMĚSTSKÝ ORLOJ

 

Roku 1402 byly na věž Staroměstské radnice umístěny nejprve klasické hodiny a o několik let později byl do věže usazen velký zvon. První písemná zmínka o pražském orloji pochází ze dne 14. října roku 1410. Podlé této písemnosti orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně, který jej vytvořil za pomoci výpočtů tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma, Jana Šindela. Do podoby, v jaké orloj známe dnes, jej uvedl až později mistr Jan Hanuš a Jan Táborský. Důležité je zmínit sochařskou výzdobu orloje kterou vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře. Ostatní sochařská výzdoba pochází z doby pozdější.

 

Podle některých badatelů je možné si všimnout, že je orloj rozdělen do čtyř pomyslných pater. Dávní alchymisté a astrologové věřili, že je vesmír složen ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Tyto živly jsou znázorněny i na rozvržení orloje. Země – vstupní dvířka orlojníka, voda – kalendářní deska, vzduch – astroláb a nakonec oheň - apoštolové a kohout.

 

STAROMĚSTSKÁ RADNICE

 

Roku 1338 se konečně naplnilo přání obyvatel Starého Města Pražského, neboť jim jejich dosavadní panovník Jan Lucemburský, udělil právo postavit si vlastní radnici. Nejvhodnějším místem bylo zvoleno současné Staroměstské náměstí. Základem pro stavbu radnice se stal gotický nárožní dům, který do té doby patřil kupci Wolfinovi z Kamene. Dům byl vystaven ve třináctém století, proto je považován za jednu z nejcennějších částí stavby. K domu přiléhala veliká hranolovitá věž, která však nebyla původně tak vysoká, jak by si měšťané představovali.

 

Roku 1364 byly zahájeny stavební práce, které vedly k jejímu navýšení. O dvacet let později byla ve věži zřízena gotická radniční kaple. O její výstavbu se zasloužil významný německý architekt, stavitel, kameník a sochař Petr Parléř.  

 

 

Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 48 cm, rám je bohatě zdobený, má hodně otluků. Barevný signovaný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

 

Obraz je přibližně z let 1910-40.

 


Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

 

Röhling Vladislav

 

* 23.5.1878 Praha
 

+ 26.3.1949 Praha
 

ilustrátor, grafik, malíř

 

Studoval v Praze na uměleckoprůmyslové škole u K. Lišky, poté na akademii výtvarného umění ve speciálce profesora F. Ženíška. Později se specializoval v grafice, využíval všechny grafické techniky, lept černý i barevný. Členem skupiny Jednota umělců výtvarných v Praze. Vystavoval například v Praze - Obecní dům, Topičův salon atd., ale také například v Brně atd.
 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
 


1962, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962), Státní knihovna Praha,

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov,

2012, Dačeva Rumjana , Karáskova galerie (České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie), Památník národního písemnictví Praha.

Jméno autora: Röhling Vladislav ( 23.5.1878 - 26.3.1949 )
Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení