HOUBY - HŘÍBKY, KOZÁCI A LIŠKY - BĚLSKÝ FRANTIŠEK VÁCLAV

HOUBY - HŘÍBKY, KOZÁCI A LIŠKY - BĚLSKÝ FRANTIŠEK VÁCLAV

 

12990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 1. 12. 2021

Jméno autora: Bělský František Václav
( 12.8.1884 - 19.1.1968 )

 

Obraz - Houby - Hříbky, Kozáci a Lišky. Autorem je malíř František Václav Bělský. Signován vpravo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti. Na první pohled je vidět, že František Václav Bělský si dal na tomto obraze velmi záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Od tohoto malíře máme v prodeji ještě další obrazy, múžete se na ně podívat ZDE...

 


Rozměry včetně rámu cca 62 cm x 58 cm, rám je mohutný, zdobený, hluboký, místy má otluky. Olej na překližce. Celkový stav - viz foto.

 

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1920-50.

 

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

 

Bělský František

 


* 12.8.1884 Kosmonosy (Mladá Boleslav)

 


+ 19.1.1968 Kosmonosy (Mladá Boleslav)

 

 

malíř, učitel, středoškolský učitel, výtvarný umělec, výtvarník, pedagog, výtvarný pedagog

 

 

Narodil se v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. Vyučil se kovářem, krátce pracoval jako dělník v textilní továrně, poté se začal učit fotografem.

 

Do České Třebové přišel v roce 1923. V té době měl za sebou vojenskou povinnost, svatbu a několik let praxe na středních školách v Novém Městě na Moravě a Jindřichově Hradci. Rodina profesora Bělského nejprve bydlela v ředitelské vile reálného gymnázia (dnes ZUŠ), později si zakoupila vlastní domek ve Svatováclavské ulici na Trávníku. Na zdejším gymnáziu František Bělský působil jako profesor kreslení a modelování.

 

Nezanedbával ani svoji uměleckou tvorbu. Všechny jeho práce (figurální, krajiny, portréty, zátiší, květiny, oleje, pastely a grafika) byly poznamenány školami, které absolvoval. A nebylo jich málo. Uměleckoprůmyslová škola, Královská bavorská akademie výtvarných umění v Mnichově (profesor Otto Seitz), Akademie výtvarných umění v Praze (profesoři Emanuel Dítě, Vojtěch Hynais, August Brőmse). Získané zkušenosti ještě rozšířil cestami za obrazy do Itálie, Německa, Francie a Holandska.

 

Pravidelně obesílal výroční výstavy, které pořádala Jednota výtvarných umělců, vystavoval v řadě měst doma i za hranicemi (např. Záhřeb a Londýn). Některé názvy jeho děl z výstavních katalogů : Makové pole (olej), Bez (pastel), Astry (pastel), Kopretiny (olej), Dvě matky (lept), Odpočinek (lept), Pastva (lept), Vnitřek českotřebovského kostela (olej), Pivoňky (olej), Kuřata (olej), Vnitřek lesa (olej). František Bělský je také tvůrcem velkolepého třídílného obrazu Vztyčení státní vlajky, který byl ozdobou slavnostní síně českotřebovského gymnázia. Dnes je obraz nezvěstný.

 

Profesor Bělský se také objevoval v různých uměleckých porotách a byl též jmenován prvním čestným předsedou Mezinárodního svazu mírových umělců. Poslední roky života prožil ve svém rodišti – v Kosmonosích u Mladé Boleslavi, kde i zemřel.

 

ZDROJ: OSOBNOSTIREGIONU.CZ

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),

 

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997 (I. A - Č).

Jméno autora: Bělský František Václav ( 12.8.1884 - 19.1.1968 )

Přihlášení