VESNIČKA (SVATÝ MIKULÁŠ) - LÁTAL

VESNIČKA (SVATÝ MIKULÁŠ) - LÁTAL

 

2490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 21. 10. 2021

Jméno autora: Látal

 

 

Obraz - Vesnička (Svatý Mikuláš). Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Látal. Zezadu obrazu je napsáno: Sv. Mikuláš, Látal a Ústí nad Orlicí - viz foto, může se tedy jednat o vesničku Sv. Mikuláš.

 

 

Svatý Mikuláš

 

Předchůdcem dnešní obce Svatý Mikuláš byla obec Bor, postavená někdy v 11. století na tehdy přemyslovském území. Jeho část - les zvaný Bor - koupil r. 1278 sedlecký klášter a dal jej řeholníky vymýtit. Poblíž osady pak cisterciáci založili dvůr, který nazvali Svatý Mikuláš. Při něm vybudovali roku 1307 kostelík, zasvěcený rovněž svatému Mikuláši. Obec se pak nazývala Bor Svatého Mikuláše. Jméno Bor se přestalo užívat koncem 15. století.

 

Roku 1764 koupil panství hrabě Jan Karel Chotek, který opět opravil svatomikulášský dvůr, vystavěl nové stodoly a novou hájovnu na hrázi. Jan Rudolf Chotek nechla postavit nový zámek Kačinu. Po ukončení stavby zámkuv roce 1822 dal opravit kostel svatého Mikuláše, který byl ve značně zchátralém stavu. Rodině Chotků náležel Svatý Mikuláš až do 20. století, kdy přešel do vlastnictví synovce posledního z Chotků Quido Thun Hohensteina. Ten mikulášský dvůr propachtoval.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 56 cm x 41 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován přibližně v letech 1930-50.

 

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

Přihlášení