ZIMA U ZATOPENÉHO LOMU ZA VESNICÍ - CHALOUPKA JOSEF

ZIMA U ZATOPENÉHO LOMU ZA VESNICÍ - CHALOUPKA JOSEF

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 10. 2021

Jméno autora: Chaloupka Josef
( 7.1.1924 - 25.3.2013 )

 

Obraz - Zima u zatopeného lomu za vesnicí. Signován a datován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Josef Chaloupka.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 75 cm x 66 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
 


Obraz je z roku 1960.

 

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Josef Chaloupka

 

 

* 7.1.1924 Sloupnice, okres Svitavy,

 

 

+ 25.3.2013

 

 

Svébytný výtvarník, malíř a kulturní činovník. Studoval Osvětovou školu v Brně a Vysokou školu sociální a politickou (v 50. letech nedokončil). Jako pracovník Okresního kulturního střediska v Litomyšli a později ve Svitavách připravoval výstavy místních i známých umělců /Matička, Bukáček.../. Přátelství s těmito osobnostmi a láska k přírodě mu byly inspirací k jeho vlastní tvorbě.

 

Josef Chaloupka začal sám malovat v padesátých letech. Jeho tvorba je především krajinářská, i když zahrnuje jak portréty /Hercova tvář, Matka/ tak i zátiší. Náměty ale čerpá především z okolí rodné vesnice a Litomyšle /Šuráňkův kopec, Cesta ze vsi.../. Druhou oblastí jeho výtvarného zájmu jsou slovenské hory, kam se rád s přáteli - turisty a horolezci, každoročně vrací. Zamiloval si především Roháče, Malou a Velkou Fatru, které prochodil mnohorát s batohem na zádech. Z těchto cest čerpal náměty pro svou tvorbu /Hold modré a bílé, Vzpomínka na Oravu, Nebezpečí lavin.../.

 

PhDr. Petr Kmošek,CSc. ve své publikaci věnované malířství východních Čech 20. století "OBRAZ DOMOVA" /2006/ o Josefu Chaloupkovi uvádí:" Z okamžiku, letmého dojmu dokáže vytěžit potřebný přesah a nadsázku. V těchto případech dosahuje jeho tvorba pozoruhodných kvalit. To, co Chaloupkovu tvorbu rozrůzňuje nejvíc, je způsob, jak zachází s kresbou. Na některých obrazech téměř chybí, na jiných zesílí, ztěžkne, obraz zjednoduší, činí opravdovějším a jednoznačnějším. Josef Chaloupka je umělcem skromným a vůči sobě značně kritickým." Sám výtvarník se ztotožňuje s myšlenkou, že "strach z nebytí vede člověka k tomu, aby po sobě zanechal stopu ve formě obrazu".

 

Svá díla několikrát vystavoval ve své rodné Sloupnici, s úspěchem /několik předních ocenění a čestných uznání/ se účastnil okresních a krajských přehlídek na Svitavsku, Orlickoústecku , v Hradci Králové a v Pardubicích / 1.místo v krajské přehlídce amatérských výtvarníků 1978/. Každoročně zveřejňoval své práce v rámci salónu Výtvarná Litomyšl. Jeho obrazy mohli návštěvníci vidět například ve výstavních sálech v Brně a Praze, ale i v Galérii Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

 

ZDROJ: josefchaloupka.estranky.cz

Jméno autora: Chaloupka Josef ( 7.1.1924 - 25.3.2013 )

Přihlášení