VODOPÁD - KOTASOVÁ (KLAUSOVÁ) VĚRA

VODOPÁD - KOTASOVÁ (KLAUSOVÁ) VĚRA

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Kotasová Klausová Věra
( 28.3.1939 -

 

 

Obraz - Vodopád. Autorkou je malířka a grafička Věra Kotasová (Klausová). Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla a číslován 2/15 (extrémně nízký celkový náklad a navíc druhý exemplář - tedy kvalitní) vlevo dole - viz foto. Zezadu je autorský štítek, kde je uvedena autorka, adresa, název díla, technika, tehdejší cena, razítko ČFVU atd - vše viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 66 cm x 55 cm, velice precizní zarámování, rám je masivní. Linoryt na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1974.

 

Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Kotasová Klausová Věra

 

* 28.3.1939 Přerov

 

grafička, malířka, překladatelka, pedagožka

 

 

Po maturitě na Přerovském gymnasiu vystudovala výtvarné obory na Filozofické fakultě University Palackého v Olomouci (prof. A. Kučera, F. Bělohlávek) a poté působila jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP (do roku 1973) a na katedře výtvarné teorie a výchovy Filozofické fakulty UP. V roce 1978 z Univerzity Palackého po zrušení této katedry odešla a zabývá se volnou tvorbou. Je členkou Sdruženi českých umělců grafiků Hollar.

 

Na počátku své tvorby se věnuje malbě na pomezí geometrické abstrakce, později téměř výhradně grafice. Tvoří zprvu technikou suché jehly a leptu, od devadesátých let vytváří velké formáty jednobarevných linorytů a dřevoryty.
Její grafika navazuje na odkaz českého artificialismu, ale je ryze současná volbou námětů i technickou virtuozitou. Autorka vytváří zvláštní napětí mezi předmětem zobrazení, který je výpovědí o její senzibilitě, o hledání vnitřní svobody, o vztahu k přírodní realitě a výstavbou kompozice, kde se projevuje její úsilí vyjádřit se čistou formou, ukázněnost a zažitý smysl pro pevný výtvarný řád tíhnoucí k monumentalitě. Její práce poutají pozornost rafinovanou perspektivou a dokonalou iluzí trojrozměrného plánu a magického světla.

 

Získala řadu ocenění například 1995 Čestné uznání Mezinárodního bienále grafiky, Friedrikstad, Norsko, 1995 Grafika roku, Praha, Medaile F. K. Evropského kruhu Franze Kafky, 2002 čestné uznání, Grafika roku, Praha, 2003 Cena na Mezinárodním Trienále Grafiky, Krakov atd.

 

Absolvovala řadu výstav například v Praze ( Galerie mladých, Mánes, Galerie d, Galerie Hollar atd.), dále například Olomouc, Přerov, Hodonín, Mladá Boleslav, Jihlava atd., také v zahraničí například Berlin, Audabiac atd.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1980, Petrová Sylva , Mladá grafika, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1993, Grafika (Obrazová encyklopedie české grafiky osmdesátých let / Pictorial Encyclopaedia of),

 

1995, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

1997, Machalický Jiří , Česká grafika XX. století ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Praha,

 

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VI. Kon - Ky),

 

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov). 

Jméno autora: Kotasová Klausová Věra ( 28.3.1939 -

Přihlášení