NA KŘÍŽÁNKÁCH - POLANSKÝ JAROSLAV

NA KŘÍŽÁNKÁCH - POLANSKÝ JAROSLAV

 

7990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 1. 11. 2021

Jméno autora: Polanský Jaroslav
( 14.1.1909 - 3.3.1970 )

 

 

Obraz - Na Křížánkách. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Jaroslav Polanský. Pro tohoto autora typický impresionistický styl malby. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, rozměr a technika. Vše viz foto.

 

 

Křižánky

 

Křižánky jsou malá obec v srdci CHKO Žďárské vrchy. Obec má 370 trvale bydlících obyvatel a skládá se ze tří místních částí: Moravské Křižánky, České Křižánky, České Milovy.


Všechy místní částí byly v druhé polovině minulého století samostatnými obcemi. Jak již napovídají názvy místní částí, patří Křižánky k několika málo obcím v ČR, kterými probíhá historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou.

 

Zajímavosti z Křižánek:


V obci je největší památková rezervace v kraji Vysočina. Na Křižánkách se objevily první lyže na Vysočině. V katastru obce se nachází skalní útvar Devět skal - nejvyšší vrchol Žďárkých vrchů a dle některých názorů i Vysočiny.
Kromě Devíti skal se v okolí obce nacházejí také další známe skalní útvary (Čtyři palice, Zkamenělý zámek, Bílá skála a další)

 


Rozměr včetně rámu cca 80 cm x 36 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-1960.

 


Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 


Výborná investice do umění. Dílo této kvality bude časem zřejmě stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Polanský Jaroslav

 

* 14.1.1909 Herálec (Žďár nad Sázavou)

 

+ 3.3.1970

 

malíř

 

Původně se vyučil malířem pokojů, poté studoval 1945-1949 u profesora Otakara Nejedlého na Akademii výtvarných umění v Praze. Působil pak v rodném Herálci jako malíř – krajinář, realisticky zpodobňující okolní vysočinskou krajinu. V různých ročních proměnách tvořil rovněž žánrové obrázky ze zemědělství, maloval též zátiší.

 

Je zastoupen v mnoha sbírkách, například ve sbírkách Horácké galerie je zastoupen díly: Děvet skal, Mák v květu atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

 

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

 

2003, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003 (XI. Pau - Pop).

Jméno autora: Polanský Jaroslav ( 14.1.1909 - 3.3.1970 )
Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Přihlášení