EXPRESIONISTICKY ZTVÁRNĚNÁ KRAJINA - POLATA KAREL

EXPRESIONISTICKY ZTVÁRNĚNÁ KRAJINA - POLATA KAREL

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Polata Karel
(1932 -

 

 

Obraz - Expresionisticky ztvárněná krajina. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Karel Polata.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 26 cm. Rám je původní, zdobený, dřevěný, místy má otluky. Olej na plátně. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


 

Obraz byl namalován v roce 1986.


 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 


Karel Polata ( 1932 -

 

akademický malíř

 

 

Narodil se v roce 1932 v Jaroškově na Šumavě, vesničce usazené blízko Stach. Tady prožil první léta svého dětství. V roce 1938 se rodiče přestěhovali na samoty pod Putkov, kde poznal Kozinský potok plný pstruhů a raků, lesy plné borůvek a brusinek, hříbky se počítaly na stovky – to byl klukovský ráj. Do měšťanské školy ve Zdíkově tehdy žádný autobus nejezdil, a tak spolu s dětmi z Račova, Putkova a Žírce denně, za každého počasí a často naboso nebo v dřevácích, vedla jeho cesta do školy. Převážná část Šumavy byla za protektorátu zabrána, a tak řadu dalších krásných míst, jako Filipovu Huť, Horskou Kvildu, Modravu, Srní a další, začal poznávat až později v dospělosti, kdy již žil trvale v Praze.

 

V poválečných letech se vyučil v Praze litografem, aby pak tomuto krásnému řemeslu zasvětil 40 let své práce. Setkal se a pracoval s celou řadou vynikajících grafiků a ilustrátorů, kteří mu byli vzorem v jeho práci a zálibě - malování. V Praze se v roce 1953 oženil a založil rodinu, ale Šumavě zůstal věrný a vracel se tam co nejčastěji za krásnou přírodou, spoustou příbuzných a přátel a za inspirací. Malování se mu stalo celoživotním koníčkem a nyní v důchodu mu věnuje všechen volný čas. Ve svých obrazech se snaží zachytit tu nevšední, drsnou a přesto tak nádhernou šumavskou přírodu, staré dřevěné chalupy pokryté šindelem, slatě, lesní potoky a tůně…. Jeho obrazy bylo možné vidět v minulosti i na mnohých výstavách od Strakonic po Sušici. Největší odměnou pro autora je, když dnešní obyvatelé Šumavy poznávají v těchto obrazech svůj kraj a mají z nich radost.

(zdroj stránky malíře)

Jméno autora: Polata Karel (1932 -

Alternativní produkty

Přihlášení