PRAHA STAROMĚSTSKÁ RADNICE S KOSTELEM MATKY BOŽÍ PŘED TÝNEM - MÁCHA JAN

PRAHA STAROMĚSTSKÁ RADNICE S KOSTELEM MATKY BOŽÍ PŘED TÝNEM - MÁCHA JAN

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 7. 12. 2021

Jméno autora: Mácha Jan
( 16.9.1926 - 7.11.1984 )

 

Originální barevná signovaná a číslovaná litografie - Praha - Staroměstská radnice s kostelem Matky Boží před Týnem (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Jan Mácha. Signována a datována vpravo dole - viz foto. Číslována 14/16 (extrémně nízký náklad - tedy raritní) vlevo dole - viz foto.

 

 

Kostel Matky Boží před Týnem

 

Kostel Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám, nebo kostel Panny Marie před Týnem) se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti Staroměstského náměstí. Jeho stavba probíhala od poloviny 14. století do prvních desetiletí 16. století. Patří mezi umělecky nejvýznamnější pražské kostely a to jak po stránce architektonické, tak svým dochovaným vnitřním mobiliářem. Jeho západní průčelí obrácené k náměstí tvoří jednu z nejznámějších dominant Prahy. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, jedním z nich je Týnská škola.

 

Staroměstská radnice

 

Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338 (jako první v Čechách) na základě privilegia uděleného staroměstským měšťanům králem Janem Lucemburským. Tvoří ji komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí postupně připojovaných do jednoho celku pro potřeby správy Starého Města pražského.

 

 

Celkové rozměry včetně rámu cca 47 cm x 37 cm. Rám je úzký, rozklížený, obrazu by prospěla nová adjustace. Obraz je zasklený. Originální barevná signovaná a číslovaná litografie na papíře. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 1970.


Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.


Mácha Jan

 

* 16.9.1926 Rožnov pod Radhoštěm (Vsetín)

+ 7.11.1984 Praha

grafik, malíř, ilustrátor, publicista


Po základní škole pracoval v roce 1941 – 1943 jako obuvnický učeň u firmy Baťa ve Zlíně. Od září 1943 do května 1945 byl žákem Státní grafické školy v Praze u profesora Františka Nachtigala. Od června roku 1945 do roku 1949 studoval Akademii výtvarných umění v Praze, speciální grafickou školu profesora Vladimíra Silovského.

Náměty čerpal i ze zahraničních cest, především však maloval Prahu a její zákoutí, neobvyklé jsou záběry Prahy v noci, vytvořil litografie inspirované průmyslovou aglomerací Ostravska i Kladenska.

Vystavoval na mnoha místech, například v Praze (Galerie Hollar, Galerie Nová síň, Muzeum hlavního města Prahy, Galerie Zlatá lilie, Uměleckoprůmyslové museum, Slovanský ostrov, Valdštejnský palác, Palác Kinských, Staroměstská radnice, Malá věž atd.), dále například v Strakonicích, Zlíně, Českých Budějovicích atd. Vystavoval též v zahraničí - například v Bratislavě, Káhiře, Budapešti, Havaně, Nicosii atd.

 

Bytostně si Prahu zamiloval a zůstal jí věrný do konce svého nedlouhého života. Z hluboké touhy vznikla trvalá láska, z prvních nesmělých pokusů vznikly postupně rozsáhlé, uzavřené grafické cykly PRAHA. Malíř Jan Mácha znal Prahu dokonale: ze svého ateliéru v Michalské ulici nedaleko Staroměstského náměstí vyrážel do ulic velkoměsta zachytit nezachytitelné...

 

Zemřel náhle, krátce po dovršení jeho padesátých osmých narozenin.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1960, Skupina československých umělců grafiků Hollar,
1964, Hlaváček Luboš M. , Současná československá grafika, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek),
1992, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1980 - 1985 s doplňky za předchozí léta), Národní knihovna České republiky Praha,

 

1997, Machalický Jiří , Česká grafika XX. století ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha,
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

 

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov).

Jméno autora: Mácha Jan ( 16.9.1926 - 7.11.1984 )
Typ: Pragensia, Praha

Přihlášení