POHLED NA POVÁŽSKÝ BYSTRICKÝ HRAD - ČEMERA

POHLED NA POVÁŽSKÝ BYSTRICKÝ HRAD - ČEMERA

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Čemera

Obraz - Pohled na Povážský Bystrický hrad. Signován, datován a název díla vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Čemera.


POVÁŽSKÝ BYSTRICKÝ HRAD

 

Hrad, historicky zvaný Bystrica, založen jako královský před r.1316. V l.1458–1558 jej vlastnil rod Podmanických, ti jej výrazně renesančně upravili. V r. 1671 a 1688 poškozen obléháním. Od poč. 18. stol. chátral až do podoby dnešní rozlehlé ruiny.

 

Již z daleka viditelná výrazná zřícenina na dominantním kopci (437 m n. m.) zvedajícím se strmě nad pravý břeh řeky Váh, asi 3 km severně od okresního města Považská Bystrica. Na jižním úpatí hradního kopce se již ve středověku vyvinula podhradní ves Považské Podhradie, ve které se nacházejí dva zámky: starší renesanční kaštiel a rozlehlejší mladší barokní. Z bývalého hradu se zachovala především jeho vysoká gotická obvodová hradba, porušená pouze v severovýchodní a jihovýchodní části. Zachovaly se až do výšky pater obě gotické hranolové věže, renesanční bašta předbraní i mladší renesanční oválné věžice na hranolovém základě.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 51 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován v roce 1978.

 


Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Čemera

Alternativní produkty

Přihlášení