ZE SLEZSKÉ OSTRAVY - NOVÁK KAREL

ZE SLEZSKÉ OSTRAVY - NOVÁK KAREL

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 10. 2021

Jméno autora: Novák Karel
( 23.7.1915 - 11.1.2006 )

 

Obraz - Ze Slezské Ostravy. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla a technika vlevo dole - viz foto. Autorem je vyhledávaný akademický malíř Karel Novák.


 

Rozměry včetně rámu cca 65 cm x 50 cm, rám je dřevěný, místy má otluky. Originální linoryt na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


 

Obraz je z roku 1973.

 


Bude  perfektní dekorací každého prostoru.

 


Novák Karel

 

* 23.7.1915 Rohatec (Hodonín)

 

+ 11.1.2006

 

pedagog, ak. malíř


Studia: Státní pedagogická akademie v Brně, Akademie výtvarného umění v Praze (studia u prof. Jakuba Obrovského, prof. Karla Mináře, prof. B. Slánského, prof. V. V. Štěcha). Člen SVUM v Hodoníně - čestný předseda. Člen Sdružení výtvarných umělců a teoretiků jihovýchodní Moravy. Svá díla vystavoval na 52 samostatných výstavách.

 

Během své dlouholeté pedagogické činnosti vychoval řadu profesionálních výtvarníků i zapálených výtvarných pedagogů. S jeho díly se můžeme setkat ve veřejných i soukromých sbírkách jak doma, tak v zahraničí.

 

Svou malířskou tvorbu zasvětil Karel Novák krajinomalbě, malbě figurální, portrétní, žánrové, tvorbě zátiší a volné grafice. Jeho obrazy odrážejí umělcův lyrický vztah ke skutečnosti s úsilím o vystižení charakteristických nálad přírody v jednotlivých ročních obdobích. Zejména v technice akvarelu dosáhl Karel Novák mistrovství. Jeho akvarely se vyznačují volností a suverenitou malířského podání. Za dlouhá léta své výtvarné činnosti dospěl k vlastní výrazové řeči založené na odkazu klasických přístupů realistické a impresionistické malby. Dílo Karla Nováka je plné života a osobité poezie, lásky k přírodě i člověku a pokory k malířskému řemeslu a získalo mu zaslouženou přízeň milovníků umění.


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

2002, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (X. Nov - Pat). 

Jméno autora: Novák Karel ( 23.7.1915 - 11.1.2006 )
Typ: Malíři Valašska

Přihlášení