PRAHA MALOSTRANSKÉ MOSTECKÉ VĚŽE V ZIMĚ - KRÁSNÝ J.

PRAHA MALOSTRANSKÉ MOSTECKÉ VĚŽE V ZIMĚ - KRÁSNÝ J.

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Krásný J.

 

Obraz - Praha Malostranské mostecké věže v zimě (Pragensia). Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř J. Krásný.

 

 

Malostranské mostecké věže

 

Dnešní konfigurace malostranských mostních věží není původní. Brána, opatřená znaky zemí Václava IV. – nižší brána, vznikla na místě starší, nepochybně ještě románské stavby, která se připojovala na jižní, nižší mosteckou věž. Je jinak směrově orientována. Původně patřila ke zbytkům opevnění Juditina mostu z počátku druhé poloviny 12. století. Zevní úprava věže se zbytky rustikované omítky, okenními šambránami, štíty a střechou pochází z doby renesanční úpravy roku 1591.

 

Brána mezi věžemi sestává ze dvou gotických rovnoběžných hrotitých arkád, které jsou na obvodu oblouků zdobené kraby a na vrcholec kytkami. Horní okraj je opatřen cimbuřím a plochy brány jsou zdobeny znaky. Na straně přivrácené k mostu jsou od leva doprava: lucemburský lev, český lev a moravská orlic. Pod nimi je dvakrát znak Starého Města pražského. Na druhé fasádě blíže k Malé Straně je mezi cimbuřím znak Vratislavska, český lev a znak Dolní Lužice. Pod nimi je pak znak Starého a Menšího Města pražského. Podle znaků, vyznačující rozsah moci českého krále, jak byla ustavena roku 1411, vznikla mostní brána pravděpodobně v tomto roce.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 51 cm x 36 cm, rám je úzký, krásně zdobený, místy má otluky. Olej nebo tempera na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 1953.

 


Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Krásný J.
Typ: Pragensia, Praha

Přihlášení