OPILEC - SEDLÁČEK VOJTĚCH

OPILEC - SEDLÁČEK VOJTĚCH

 

8990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Sedláček Vojtěch
( 9.9.1892 - 3.2.1973 )

 

 

Obraz - Opilec. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je známý, vyhledávaný malíř a grafik Vojtěch Sedláček. V jeho tvorbě je to unikátní téma, které není pro Vojtěcha Sedláčka typické - jedná se o dar příteli.


 

Obraz pochází z pozůstalosti po básníkovi Zdeňku Rónovi (23.5.1889 Vysoké nad Jizerou - 13.7.1948 tamtéž ) - více informací o něm naleznete například zde..., s Vojtěchem Sedláčkem byli přátelé. V prodeji máme více obrazů, některé obrazy mají i osobní věnování. probíhala mezi nimi mimo jiné i čilá korespondence, některé dopisy mám k dispozici. Původ je tedy jasný a pravost jednoznačně potvrzena.


 

Rozměry včetně rámu cca 47 cm x 35 cm. Rám je dřevěný, zdobený, místy má otluky. Kvaš na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


 

Obraz je odhadem z let 1930-40.


 

Pokud chcete kvalitu budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně, navíc bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz.


SEDLÁČEK VOJTĚCH

NAROZEN 9.9.1892 LIBČANY ( HRADEC KRÁLOVÉ )

ZEMŘEL 3.2.1973 PRAHA

MALÍŘ, GRAFIK, ILUSTRÁTOR, PEDAGOGVojtěch Sedláček se narodil v budově dnešního obecního úřadu v Libčanech, která byla postavena v roce 1877 jako škola. Školní kronika jmenuje na svých stránkách několik významných učitelů i žáků. Ve škole působil od roku 1904 ve funkci řídícího učitele Antonín Sedláček (1849–1929) otec národního umělce, malíře Vojtěcha Sedláčka, který se zde narodil 9. září 1892 jako nejmladší ze sedmi dětí.

Vojtěch Sedláček studoval na reálném gymnáziu v Hradci Králové. Jeho výtvarné nadání zaujalo profesora kreslení Antonína Hudce, který ho doporučil ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde studoval do roku 1919 na všeobecné škole vedené Janem Preislerem a od roku 1916 v grafické speciálce Maxe Švabinského. V roce 1918 složil zkoušky na středoškolskou profesoru kreslení a působil pak na gymnáziích jako profesor kreslení.

V roce 1925 se oženil s Marií Serbouskovou, textilní výtvarnicí v oboru paličkované krajky. O rok později odešel na zdravotní dovolenou. Začal pracovat jako samostatný umělec. V Javornici v Orlických horách si se ženou zřídili ve stavení jejích rodičů letní byt, v němž pak každým rokem trávili většinu času od jara do zimy. V roce 1930 odešel Sedláček z vážných zdravotních důvodů na trvalý odpočinek, ale nepřestal malovat. Účastnil se mnoha výstav v Československu i v cizině. V roce 1933 si koupil prvního koně a vozík, jenž mu sloužil k vyjížďkám do okolí Javornice za malířskými motivy. V zimě pobýval v Praze ve svém bytě s ateliérem v Domě umělecké besedy.

Vojtěch Sedláček zaujímá mezi řadou malířů, kteří ztvárňovali krajinu východních Čech, výjimečné místo. Znal dobře lopotný život na venkově, zvyky, životní radosti a starosti. Jedinečnost jeho děl spočívá ve spojení krajiny s člověkem. Nejčastějším námětem je česká krajina, viděná v rytmu každodenní práce. Byl také činný jako ilustrátor. Zvláště známé jsou jeho živé ilustrace v knize bratří Mrštíků Rok na vsi. Jeho obrazy českého venkova s pluhem, oráčem s koňmi, koněm a bryčkou, s fůrou obilí na žebřiňáku, s venkovany, kteří ručně sklízejí úrodu, patří již vlivem mechanizaci minulosti. Každá Sedláčkova kresba, kvaš nebo tempera vyjadřuje přesvědčivě v čistých a svěžích barvách a pružném štětcovém rukopise život venkova.

Za svého plodného života se dočkal mnoha uznání, z nichž nejvýznamnější bylo jmenování laureátem státní ceny v roce 1954 a národním umělcem v roce 1959, v roce 1962 se stal nositelem Řádu republiky.

Vojtěch Sedláček zemřel 3. února 1973 v Praze a jeho ostatky jsou uloženy hřbitově v rodných Libčanech.

Jméno autora: Sedláček Vojtěch ( 9.9.1892 - 3.2.1973 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení