KRKONOŠE OBŘÍ DŮL - SIGNOVÁN

KRKONOŠE OBŘÍ DŮL - SIGNOVÁN

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Signován

 

Obraz - Krkonoše - Obří důl. Signován K.P. a datován vpravo dole - viz foto.


Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 85 cm x 65 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má oděrky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1963.


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašeho prostoru.

 

 

Obří důl v Krkonoších

 

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

 

Úpský ledovec, který toto údolí kdysi v době ledové pomáhal modelovat, dosáhl délky až 4 km, sahal do výše 810 m a měl mocnost až 100 m. Při svém ústupu zanechal po sobě svědectví ve formě tří morénových valů (nahromaděný materiál, který ledovec při svém stékání strhával, tlačil před sebou (čelní moréna) a vytlačoval na stranách (boční moréna). Díky tomu je údolí vymodelováno do tvaru U.

 

Z cesty na Sněžku můžete spatřit Horní a Dolní Úpský vodopád. Napravo je vidět Úpskou jámu (Malou a Velkou). Na hranách jam (karů) se v zimě často hromadí sníh a ve formě lavin padá do údolí.

 

Obří důl je místo známé z historie hornictví. Rudy barevných kovů se zde dolovaly od 15. století. K největšímu rozkvětu došlo poč. 19. stol. 

Jméno autora: Signován
Typ: Krkonoše

Přihlášení