ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - MELLAN

ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - MELLAN

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Mellan

 

 

Obraz - Románská rotunda Svaté Kateřiny - Česká Třebová. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Mellan.


Rozměry včetně rámu cca 61 cm x 50 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má oděrky. Olej či tempera na papíře nebo kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


Obraz je odhadem z roku 1940-60.


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašeho prostoru.

 

 

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách je kaple sv. Kateřiny v České Třebové.

Podle pověsti se na místě kaple zjevila sv. Kateřina se zástěrou plnou kamení a dala tak najevo své přání, aby jí zde byla vystavěna kaple. Lidé však jejímu pokynu nevyhověli a začali stavět jinde. Tam se jim ale dílo nedařilo; co ve dne postavili, bylo za noc zbořeno. Nakonec jim tedy nezbylo, než postavit kapli na místě, které si sv. Kateřina vybrala. Kaple sv. Kateřiny byla postavena patrně počátkem 13. století v románském slohu.

V průběhu dalších staletí prodělala řadu přestaveb. Tak gotika zanechala stopu v podobě křížové žebrové klenby apsidy, renesance ve sgrafitové výzdobě fasády (dnes už neexistující), baroko v novém provedení střechy a oken a konečně klasicistnímu cítění je poplatná přistavěná pravoúhlá předsíň. Interiéru kaple dominuje oltář sv. Kateřiny, v jehož centru můžeme spatřit pozdně gotickou sošku patronky kaple, sv. Kateřiny Alexandrijské.

Jméno autora: Signován

Přihlášení