ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - PFEIFER STANISLAV

ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉ KATEŘINY ČESKÁ TŘEBOVÁ - PFEIFER STANISLAV

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Pfeifer Stanislav

 

Obraz - Románská rotunda svaté Kateřiny - Česká Třebová. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Stanislav Pfeifer.


Rozměry včetně rámu cca 50 cm x 39 cm. Rám je původní, zdobený, místy má otluky. Olej či tempera na kartonu. Uprostřed nahoře je drobné poškození kartonu - viz foto. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z let 1940-60.


Bude perfektní dekorací Vašeho prostoru.

 

 

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

 

Nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách je kaple sv. Kateřiny v České Třebové.

 

Podle pověsti se na místě kaple zjevila sv. Kateřina se zástěrou plnou kamení a dala tak najevo své přání, aby jí zde byla vystavěna kaple. Lidé však jejímu pokynu nevyhověli a začali stavět jinde. Tam se jim ale dílo nedařilo; co ve dne postavili, bylo za noc zbořeno. Nakonec jim tedy nezbylo, než postavit kapli na místě, které si sv. Kateřina vybrala. Kaple sv. Kateřiny byla postavena patrně počátkem 13. století v románském slohu.

 

V průběhu dalších staletí prodělala řadu přestaveb. Tak gotika zanechala stopu v podobě křížové žebrové klenby apsidy, renesance ve sgrafitové výzdobě fasády (dnes už neexistující), baroko v novém provedení střechy a oken a konečně klasicistnímu cítění je poplatná přistavěná pravoúhlá předsíň. Interiéru kaple dominuje oltář sv. Kateřiny, v jehož centru můžeme spatřit pozdně gotickou sošku patronky kaple, sv. Kateřiny Alexandrijské.

Jméno autora: Pfeifer Stanislav

Přihlášení