U RYBNÍKA - ŠTURC JAN

U RYBNÍKA - ŠTURC JAN

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 21. 10. 2021

Jméno autora: Šturc Jan
( 23.3.1922 -

 

 

Obraz - U rybníka. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Vysočiny Jan Šturc. Osobitý styl malby, již na první pohled je vidět, že se jedná o velmi kvalitní dílo s prvky impresionismu.Zezadu obrazu je autorský štítek výtvarníka, kde je uvedena jeho adresa, název díla, rozměr, technika, rok malby, telefon atd. - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 36 cm x 27 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olejová tempera na jemném plátně fixovaném na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1989.


Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.


Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici. Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací každého interiéru.

 

 

JAN ŠTURC

 

narozen 23.3.1922 Polná, okres Jihlava


V Polné chodil do základní školy a u Marie Procházkové se vyučil holičem - kadeřníkem. Až do dospělosti žil s rodiči v tzv. "Bakalářském domě" na Husově náměstí. Po vyučení nastoupil na místo vedoucího dámského kadeřnictví v Holetíně u Hlinska a ve Včelákově. V roce 1942 byl nasazen na nucené práce do Německa ( Wittenberg Luterstat ), kde pracoval jako kadeřník až do svého zatčení v roce 1944. Za poškozování německého průmyslu byl odsouzen na tři a půl roku a vězněn v káznici Cosvik. Ke konci války byl zařazen do transportu, uprchl a dostal se do Wittenbergu již obsazeného Rudou armádou. Po osvobození se několik týdnů zdravotně zotavoval a pak absolvoval základní vojenskou službu.

 

Od roku 1948 pracoval ve starohorské strojírně (Motorpal) v Jihlavě jako brusič kovů a pak školský referent. Po krátkém působení v podniku Jawa Brodce přesídlil v roce 1954 do Žďáru nad Sázavou. Zbytek svého pracovního života spojil se strojírenským podnikem ŽĎAS (vrtař, dílenský plánovač, podnikový dispečer ). V souvislosti se zajišťováním výstavby bytů pro zaměstnance ŽĎASU se zapojil do bytového družstevnictví a až do odchodu do důchodu v roce 1982 byl deset let předsedou Okresního stavebního družstva a členem Krajského výboru bytových družstev. Veřejně činný byl zejména v kultuře.

 

Od mládí měl výtvarné sklony a svůj talent rozvinul, když postupně získával zkušenosti při soukromých výukách a kurzech, především u akademických malířů tvořících a žijících na Vysočině ( František Emler, Rudolf Hanych, Josef Jambor, Pavel Kopáček, Bohdan Lacina, Rostislav Magni, Antonín Vojtek, Jindřich Zezula atd. ) Nyní působí a žije ve Žďáru nad Sázavou (pozn. 2010). Maluje olejem krajiny a zátiší, náměty čerpá především z přírodní scenérie Vysočiny. Je zakládajícím členem výtvarné skupiny AKVA ve Žďáru nad Sázavou. Mnohokrát vystavoval u nás i v zahraničí ( Brno, Hodonín, Jihlava, Mikulov, Polná, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Eberswalde, Waldsassen atd. ). Získal řadu ocenění na výstavách okresních, krajských i celostátních. Jeho obrazy jsou dnes roztroušeny v mnoha polenských rodinách a veřejných místnostech. Svou stylovou tvorbou se zařadil mezi uznávané výtvarníky na Vysočině.
Zdroj: Polenský zpravodaj 6/2010


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

Prchal, J.: Biografický slovník Polenska. Polná 2002
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVII. Šte-Tich)
 

Jméno autora: Šturc Jan ( 23.3.1922 -
Typ: Malíři Valašska

Přihlášení