HRAD TROSKY - HROCH

HRAD TROSKY - HROCH

 

2490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 10. 2021

Jméno autora: Hroch

 

Obraz - Hrad Trosky. Signován a datován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Hroch.


HRAD TROSKY

Hrad trosky se nachází jihovýchodně od Turnova v kouzelné krajinné oblasti Český ráj.

Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1380), tedy v době, kdy mýtus o nedobytnosti hradů se začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Vlastnosti terénu rozhodly i o způsobu stavby. Mezi oběma čedičovými homolemi byl založen vnitřní hrad. Z jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně obě Věž Panna kolem roku 1390 čedičové homole, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižší, zavalitější (relativní výška 47 metrů), nazývané "Baba" se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východní, štíhlejší homoli (relativní výška 57 metrů), která se snad pro svou nepřístupnost nazývá "Panna", se tyčila vysoká, obdélná věž.

Za třicetileté války sloužil hrad ještě několikrát jako pevnost, což se mu stalo osudným. Válčící strany se na něm střídaly, až jej v roce 1648 vypálilo vítězné císařské vojsko. Další staletí hrad chátral a jeho pozůstatky zachránil, podobně jako jiné hrady, až romantický zájem v 19. století. Zajištění a nezbytné úpravy nechal provést tehdejší vlastník Jan Lexa z Aehrenthalu.


Nevím přesně o jakého Hrocha se jedná, dobrých malířů s tímto jménem bylo a je hned několik. Každopádně je na první pohled vidět, že se jedná o velmi kvalitní a zajímavé dílo s osobitým stylem zpracování.


Celkové rozměry cca 43 cm x 42 cm. Akvarel na papíře. Obraz je nově adjustován a zasklen. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1967.


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Hroch

Přihlášení