HRAD STŘEKOV - BARTONÍK MILAN

HRAD STŘEKOV - BARTONÍK MILAN

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Bartoník Milan
( 5.8.1947 -

 

 

 

Obraz - Hrad Střekov. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Bartoník Milan. Zezadu obrazu je štítek - sdružení výtvarníků, kde je uveden autor a evid. číslo - viz foto.

 


Rozměry včetně rámu cca 28 cm x 21,5 cm, rám je úzký, místy má oděrky. Olej na desce. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 2017.


Bude perfektní dekorací vašich prostor.

 

 

Hrad Střekov

Hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí. Vypíná se na temeni mohutné znělcové skály, vysoko nad tokem řeky Labe. Jeho výrazná poloha a romantický vzhled inspirovaly řadu světových, českých i regionálních umělců.

 

První zmínka o hradu pochází z roku 1319, kdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby a plnila funkci celnice. Požádal o to jistého Pešíka z Veitmile. Ačkoliv byl hrad královským majetkem, přímé řízení hradu přenechával král šlechticům, kteří měli hrad v užívání. V držení hradu se střídala řada šlechticů, někteří z nich o něj vedli mezi sebou ozbrojené střety. Koncem 16. století se stal jeho majitelem šlechtický rod Lobkoviců. Těžké rány hrad Střekov utrpěl za válek v 17. a 18. století. Ožil teprve v 19. století v období romantismu a s rozvojem turistiky.

 

 

Milan Bartoník

 

narozen 5.8.1947

 

Krátký životopis od samotného autora:

 

Můj život je nepřeberné množství různých náhod. Narodil jsem se jako poválečné dítě mých rodičů, kteří se dobře znali s výtvarníkem Stanislavem Krátkým, jenž mě později zasvětil do tajů malby. Po ukončení studií jsem emigroval do Austrálie, kde jsem pokračoval ve výtvarné činnosti. Po nějaké době jsem se vrátil zpět a čekal na zákaz této činnosti. Až po uvolnění politické situace jsem se opět postavil před malířský stojan, kde stojím a tvořím dodnes.

Jméno autora: Bartoník Milan ( 5.8.1947 -

Přihlášení