FRANZ KAFKA A JEHO RODNÝ DŮM - SIGNOVÁN

FRANZ KAFKA A JEHO RODNÝ DŮM - SIGNOVÁN

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 1. 12. 2021

Jméno autora: Signován

 

 

Originální barevná signovaná litografie - Franz Kafka a jeho rodný dům. Signována a datována vpravo dole - viz foto. Číslována 8/55 (velice nízký exemplář a náklad, tedy kvalitní) vlevo dole - viz foto.

 


Obraz pochází z pozůstalosti mělnického malíře Ing. Vladimíra Vávry, který byl vášnivým sběratelem a přátelil se s mnohými výtvarníky - provenience je tedy jasně doložena.

 


Celkové rozměry cca 41 cm x 30 cm. Originální barevná signovaná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 1993.

 


Jedná se o výbornou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

 

Rodný dům Franze Kafky

 

Dvoupatrový dům, ve kterém se Franz Kafka narodil stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. Ačkoli stál v centru, životní podmínky v domě na rohu Maiselovy a Kaprovy ulice byly více než skromné. Dům byl postaven v první půli 18. století podle plánů architekta Františka Maximiliána Kaňky na základech románských budov a měl sloužit benediktinským mnichům, jejichž církev spravovala sousedící kostel svatého Mikuláše. Komplex klášterních budov byl oddělen od přiléhajícího ghetta. Dlouhou dobu nemohli mniši budovou využívat. Když v roce 1785 nechal císař Josef II klášter zrušit, budovu koupilo město a nechalo zde zřídit archiv a sklad, od roku 1816 divadlo a posléze byty. Z původního domu zůstal pouze portál, který byl začleněn do nové stavby.

 

Zde se 3. července 1883 narodil Franz Kafka, první ze šesti dětí Hermanna a Julie Kafkových. V květnu 1885 se rodina přestěhovala na Václavské náměstí č. 56. V roce 1897 byl rodný dům Kafky poničen požárem a stržen. Na jeho místě byla postavena neo-barokní budova. Z původního domu zůstal pouze portál, který byl začleněn do nové stavby. V roce 1965 byla na domě odhalena bronzová busta od sochaře Karla Hladíka připomínající rodné místo Franze Kafky. V přízemí domu je spisovateli věnovaná expozice.

 

 

Franz Kafka

 

„v noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jméno autora: Signován

Přihlášení