BRNO PETROV - KOVAL BOŘ.

BRNO PETROV - KOVAL BOŘ.

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Koval Boř.

 

Obraz - Brno - Petrov. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Boř. Koval.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 82 cm x 56 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu či malířské lepence. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1955.


Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

 

Katedrála sv. Petra a Pavla

 

Katedrála sv. Petra a Pavla se nachází v centru Brna na vrchu Petrov, podle kterého je sama katedrála zkráceně nazývána „Petrov“. Stavba je jednou z dominant brněnského panoramatu, patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám a její silueta je vyobrazena na české desetikoruně. Katedrálu obklopují po celém jejím obvodu malebné barokní domy se středověkým jádrem, které slouží potřebám brněnského biskupství.

 

Počátky katedrály sahají až do přelomu 11. a 12. století, kdy byla na jejím místě postavena románská kaple. Na konci 12. století zde vznikl kostelík, který byl o století později přestavěn na románskou baziliku. Na jejím základě vyrostl na přelomu 13. a 14. století raně gotický kostel sv. Petra, který byl následně několikrát rozšiřován, přestavován i opravován, a to zejména po jeho poškození v době třicetileté války.

 

V 18. století bylo jeho patrocinium rozšířeno i na sv. Pavla a rovněž bylo zřízeno brněnské biskupství, díky čemuž se stal Petrov kostelem katedrálním. Interiér chrámu byl v téže století silně barokizován architektem Mořicem Grimmem.

 

Současná silueta katedrály vznikla až začátkem 20. století, kdy proběhla její přestavba podle návrhu vídeňského architekta Augusta Kirsteina ve stylu novogotiky. Součástí přestavby bylo i zbudování pro dnešní katedrálu typických dvou, více jak 80 metrů vysokých věží, které byly postaveny v letech 1904 až 1905, a patří k tomu nejlepšímu, co v období novogotiky v českých zemích vzniklo.

Jméno autora: Koval Boř.

Přihlášení