ŽELEZNÉ HORY - KRAJ CHOTĚBOŘE - JIROTKA JAROSLAV

ŽELEZNÉ HORY - KRAJ CHOTĚBOŘE - JIROTKA JAROSLAV

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Jirotka Jaroslav

 

Obraz - Železné hory kraj Chotěboře. Autorem je malíř Jaroslav Jirotka. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je název díla - viz foto. Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora z východních čech.

 

 

Železné hory

 

Železné hory se rozkládají na ploše přes 600 kilometrů čtverečních. V centrální části masivu byla v roce 1991 vyhlášena stejnojmenná chráněná krajinná oblast s cílem nejen chránit současnou krajinu, ale i postupně obnovit zaniklé krajinné hodnoty. CHKO Železné hory se rozkládá na ploše 284 kilometrů čtverečních. Nejvyššími vrcholy jsou Vestec (668 m) a Spálava (663 m). 


V oblasti se nachází 24 maloplošných zvláště chráněných území, 1 národní přírodní rezervace, 12 přírodních rezervací, 11 přírodních památek a 14 památných stromů. 


Nápadným útvarem území je zlomový hřeben s četnými vrcholy a roklemi táhnoucí se od Ždírce nad Doubravou do Podhořan. Největšími a nejkrásnějšími roklemi jsou Lovětínská a Hedvíkovská. Na severní straně je nápadný kopec Bučina, u Slatiňan pak vybíhá kopec Hůra. Mezi úbočími se vine stružka řeky Chrudimky, která u Nasavrk vytvořila hluboké skalnaté údolí. Jižní část CHKO patří sníženině Dlouhá mez. Mezi Bílkem a Chotěboří se rozkládá skalnaté údolí řeky Doubravy. V oblasti se vyskytuje více než 1200 druhů rostlin, k ohroženým patří například mečík střechovitý nebo vrba borůvkovitá. 


Živočichové CHKO jsou typickými představiteli středoevropských smíšených lesů a hájů. Měkkýšů zde nalezneme přes 75 druhů, nejsledovanější skupinou živočichů jsou obratlovci, za poslední roky byl v území potvrzen výskyt 283 druhů. Území je bohaté i svou historií. Nalezneme zde valy Keltského oppida, zříceniny středověkých hradů a strážních hrádků, ale také zachovalou sídelní strukturu s prvky venkovské architektury. Oblast Železných hor protíná šest naučných stezek.Rozměry včetně rámu cca 74 cm x 58 cm, rám je nádherně zdobený, mohutný, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován v roce 1946.


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Jirotka Jaroslav
Typ: Malíři Vysočiny

Přihlášení