ÚSTÍ NAD LABEM - HRAD STŘEKOV - ŠAVEL VLADIMÍR ML.

ÚSTÍ NAD LABEM - HRAD STŘEKOV - ŠAVEL VLADIMÍR ML.

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šavel Vladimír
( 8.11.1949 -

 

Obraz - litografie - Ústí nad Labem - Divadlo. Signována a číslována 32/100 uprostřed dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Vladimír Šavel ml. Zezadu obrazu je autorské razítko, kde je uveden autor, název, tehdejší cena, evidenční číslo a razítko ČFVU - viz foto.

 

Hrad Střekov

 

Hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí. Vypíná se na temeni mohutné znělcové skály, vysoko nad tokem řeky Labe. Jeho výrazná poloha a romantický vzhled inspirovaly řadu světových, českých i regionálních umělců.

První zmínka o hradu pochází z roku 1319, kdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby a plnila funkci celnice. Požádal o to jistého Pešíka z Veitmile. Ačkoliv byl hrad královským majetkem, přímé řízení hradu přenechával král šlechticům, kteří měli hrad v užívání. V držení hradu se střídala řada šlechticů, někteří z nich o něj vedli mezi sebou ozbrojené střety. Koncem 16. století se stal jeho majitelem šlechtický rod Lobkoviců. Těžké rány hrad Střekov utrpěl za válek v 17. a 18. století. Ožil teprve v 19. století v období romantismu a s rozvojem turistiky.

 

Rozměry včetně rámu cca 24 cm x 23 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Signovaná barevná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z roku 1970-90.


Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Šavel Vladimír

 

* 8.11.1949 Ervěnice ( Most )

 

pedagog, textilní výtvarník, grafik, malíř

 

 

Žák profesora Jana Blažka a Jaromíra Hofmana na SUPŠ v Uherském Hradišti, profesora Karla Frauknechta na Pedagogické Fakultě výtvarné výchovy v Ústí nad Labem, studium výtvarné výchovy a dějin umění na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doplňující studium na PedF UK v Praze, habilitační studium na PedF UP v Olomouci, člen Unie výtvarných umělců v Teplicích, Český fond výtvarných umění (ČFVU).

 

Absolvoval studijní cesty po Evropě; vyučuje výtvarnou výchovu na katedře výtvarné výchovy PedF Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (od 1981, 1989 - 1991 vedoucí katedry), od 1990 docent; studijně pobýval v Polsku (Czestochowa 1988), bývalém SSSR (Vladimir 1989) a Německu (Dortmund 1996).

 

Ve volné tvorbě maluje květinová zátiší a krajinu severních Čech, zabývá se i grafickým zpracováním městských vedut a květinových námětů, exlibris a realizací art protisů; v dílech je patrný sklon k monumentalitě, geometrizaci a expresi; jak v malbě krajin, tak u zátiší a květin využívá syntetických laků; na romantismus navazuje využíváním šerosvitu.

 

Zastoupen ve sbírkách Severočeského muzea v Teplicích, GMU v Roudnici nad Labem, Kunstmuseum Frederikshavn (Dánsko), Museo internazionale Pescara (Itálie), Stedelijk museum Sint Niklaas (Belgie), Biblioteka Vilnius (Litva), Museum Ostdeutsche Galerie Regensburg (SRN), Museum Exlibris Rawicz (Polsko), Museo civico di grafica Bruca (Itálie) atd.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1985, Karbaš Jiří , České výtvarné umění v architektuře 1945 - 1985, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha (146),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

1999, Brožek Jaroslav , Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem,

 

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130,

 

2003, Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/,

 

2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta),

 

2008, Současní tvůrci exlibris z okruhu SSPE, Spolek sběratelů a přátel exlibris, Praha.

Jméno autora: Šavel Vladimír ( 8.11.1949 -
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení