STROMY U CESTY - HODONSKÝ FRANTIŠEK STARŠÍ

STROMY U CESTY - HODONSKÝ FRANTIŠEK STARŠÍ

 

6990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 7. 12. 2021

Jméno autora: Hodonský František
( 18.3.1925 - 15.12.1999 )

 

 

Obraz - Stromy u cesty. Autorem je malíř a grafik František Hodonínský starší, signován vpravo dole - viz foto.


Rozměry včetně rámu cca 47 x 35 cm, rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Křídový pastel na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl nakreslen odhadem v letech 1950-80.


Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu plně zaručuji vrácením peněz.


Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.


 

Hodonský František
 

* 18.3.1925 Moravský Písek (Hodonín)
 

+ 15.12.1999 Břeclav (Břeclav)
 

malíř, grafik


František Hodonský se po celý život zabýval krajinou jižní Moravy. Břeclavsko s řekou Dyjí a jejími bujně zarostlými břehy, Lednicko – valtický areál s hladinami rybníků, táhlé kopce s vinicemi mu skýtaly dostatečně širokou námětovou inspiraci. Objevoval a komponoval zcela neznámé motivy a vznikly tak stovky pastelů, ve kterých dosáhl hlubokého spříznění s tamní krajinou.

Dovedl se zaměřit jak na reálný detail, tak zvláště ve druhé polovině života, abstrahoval krajinu do monochromních celků s podtextem zdůrazněného nebo utlumeného světla. Cyklus „Světelné potoky“ namalované nedlouho před jeho odchodem, jsou toho důkazem. Na základě mnohaletých zkušeností si uvědomoval podstatu krajinných zákonitostí a pocity monumentalizoval do jednoduchých kompozičních rozvrhů.

Vedle malby se zajímal i o litografii, kterou tiskl v Praze v litografické dílně Jana Tůmy. Tady se mu otevřely nové možnosti stylizace grafické zkratky.

Vážným inspiračním zdrojem se F. Hodonskému stala i fotografie, na které si uvědomoval celkovou atmosféru a tvarovou strukturu plenéru. Na sklonku života se staly fotografie užitečnou pomůckou při pastelových meditacích v jeho břeclavském ateliéru.

ZDROJ: syn malíře Prof. František Hodonský k výstavě 27.4 - 30.5.2015 v Praze na Opatově k jeho nedožitým 90tým narozeninám

Jméno autora: Hodonský František ( 18.3.1925 - 15.12.1999 )

Alternativní produkty

Přihlášení