PÍSNÍK NA PARDUBICKU S KUNĚTICKOU HOROU V DÁLI - RYŠAVÝ

PÍSNÍK NA PARDUBICKU S KUNĚTICKOU HOROU V DÁLI - RYŠAVÝ

 

5990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 10. 2021

Jméno autora: Ryšavý

 

 

Velký obraz - Písník na Pardubicku s Kunětickou horou v dáli. Autorem je malíř Ryšavý. Signován a datován vpravo dole - viz foto.

 

 

Kunětická hora

 

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.

Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vulkanického původu vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely. Po odchodu Pernštejnů se význam hradu zmenšuje a jeho pád pečetí postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století, a to i díky intervencím Mikoláše Alše nebo Aloise Jiráska. Po první světové válce pak byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 70 cm x 54 cm, rám je zdobený, mohutný, místy má otluky. Olej s hrubší strukturou na plátně. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován v roce 1957.

 


Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Ryšavý

Přihlášení