TEPLICE - MOROVÝ SLOUP NA ZÁMECKÉM NÁMĚSTÍ - ŠAVEL VLADIMÍR

TEPLICE - MOROVÝ SLOUP NA ZÁMECKÉM NÁMĚSTÍ - ŠAVEL VLADIMÍR

 

990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 29. 10. 2021

Jméno autora: Šavel Vladimír
( 14.11.1921 - 4.8.2006 )

 

Signovaná barevná litografie - Teplice - Morový sloup na zámeckém náměstí. Autorem je kvalitní malíř a grafik Vladimír Šavel. Signována a datována uprostřed dole - viz foto.

 

 

Morový sloup v Teplicích

 

Roku 1713 postihla Čechy poslední morová epidemie, která způsobila obyvatelům velké ztráty. Když byla "morová rána" odvrácena, vztyčily se na mnoha místech bohatě zdobené sloupy jako poděkování, že skončilo "trestání lidu". Teplicím se morové neštěstí vyhnulo a tehdejší majitel teplického panství F. K. Clary Aldringer nechal vybudovat Sloup Nejsvětější Trojice, jako poděkování za ušetření města morových hrůz.

 

Morový sloup byl postaven z pískovce v letech 1718-1719, barokním sochařem Matyášem Bernardem Braunem. Toto dílo bylo považováno za jedno z nejlepších, které kdy uskutečnil. Nápomocen k uskutečnění tohoto "pokladu kulturního dědictví" měřícího 20 metrů byl také místní kameník M . Baumel.

Ze tří bazénů bývalé kašny vyrůstá mohutný podstavec se šesti nízkými reliéfy se starozákonními výjevy a dynamicky promodelovanými postavami šesti světců: dva patroni boje proti moru, sv. K. Boromejský a Rocha, dále sv. Pavel, Josef, Štěpán a sv. J. Křtitel (patron lázeňských vod a tudíž celého města). Podstavec nese štíhlý obelisk s bohatou výzdobou zakončený zeměkoulí s Nejsvětější Trojicí.

 

 

Rozměry včetně rámečku cca 16 x 12 cm. Obrázek je adjustován do nového rámečku a nově zasklen. Rámeček je dřevěný, zdobený, místy má drobné oděrky. Celkový stav - viz foto.


Obrázek je z roku 1990.


Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.


Šavel Vladimír

 

* 14.11.1921 Kopisty (Most) - zaniklá obec

+ 4.8.2006 Teplice

grafik, malíř


- člen skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU)

Vladimír Šavel se narodil 14. listopadu 1921 v hornické rodině v Kopistech u Mostu. Odtud si také odnesl trvalý vztah ke zdejší důlní a průmyslové krajině. Jeho dílo je ale tématicky daleko širší. Svými nesčetnými grafickými listy a obrazy vzdával celá desetiletí hold městu Teplicím, kde žil od roku 1947.

 

Měl však rád i drsnou krajinu Krušnohoří, malebné Středohoří, zajížděl do jižních Čech a na Šumavu. Celý život ho pak provázela malba zátiší, ve které se mohl malířsky a barevně nejvíce uvolnit.

 

Svým základním uměleckým školením byl Vladimír Šavel grafik. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora T. F. Šimona ( 1938-1939 ). Svá studia mohl završit až po skončení okupace v ateliéru profesora Vl. Silovského ( 1947 ).

 

Svou uměleckou dráhu zahájil Vladimír Šavel v roce 1947 jako výtvarný pedagog na gymnáziích v Litvínově a v Teplicích, kde později až do roku 1955 učil na odborné škole keramické a na průmyslové škole sklářské. Zde také později působil na Lidové škole umění, na které založil výtvarné oddělení.

 

Nelze přejít ani malířovu účast v uměleckých organizacích. V roce 1945 byl přijat do ústecké pobočky Svazu československých výtvarných umělců. Po roce 1970 působil ve výborech SKO ČSVU, i jako předseda.

 

Vladimíru Šavlovi se dostalo řady krajských i celostátních cen a byl jmenován zasloužilým umělcem. Jeho tvorba se definitivně uzavřela 4. srpna 2006. Dne 14. listopadu 2006 mu byla odhalena pamětní deska na budově Středního odborného učiliště obchodu a služeb, kde míval ateliér. Odkaz významného umělce žije v práci obou jeho synů, malířů, a zejména v obrazech a grafikách ve sbírkách mnoha jeho přátel a příznivců doma i v cizině.

zdroj - www.knihovna-teplice.cz

Absolvoval desítky výstav - například Praha ( Galerie Hollar, Mánes, Galerie Vincence Kramáře, Galerie d, Galerie PRE atd.), Liberec, Duchcov (Teplice), Klášterec nad Ohří (Chomutov), Frenštát pod Radhoštěm (Nový Jičín), Litoměřice, Ostrov (Karlovy Vary), Cheb, Teplice, Česká Lípa, Roudnice nad Labem (Litoměřice), Ústí nad Labem, Bratislava atd.


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1985, Čubrda Zdeněk , Severočeská grafika, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),

1988/05, Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha,

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1999, Brožek Jaroslav , Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),

2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta).

Jméno autora: Šavel Vladimír ( 14.11.1921 - 4.8.2006 )

Přihlášení