TEPLICE - JARO V TEPLICÍCH - KOLOSTUJOVY VĚŽIČKY - ŠAVEL VVLADIMÍR

TEPLICE - JARO V TEPLICÍCH - KOLOSTUJOVY VĚŽIČKY - ŠAVEL VVLADIMÍR

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šavel Vladimír
( 14.11.1921 - 4.8.2006 )

Obraz - Teplice - Jaro v Teplicích - Kolostujovy věžičky. Autorem je kvalitní malíř Vladimír Šavel. Signován a datován uprostřed dole - viz foto.


Kolostujovy věžičky

Někdy též nazývány Radslavovy věžičky podle jejich stavitele – teplického pána Radslava Vchynského, který je nechal v r. 1600 postavit. jedná se vlastně o renesanční lusthaus – zahradní kratochvilný pavilon na konci malé zámecké zahrady. Stavebním průzkumem na konci 19. století bylo zjištěno jejich založení na starší stavbě, dokonce snad i opevnění románského kláštera. až do r. 1946 byly bytem pro zámeckého kaplana, dnes je zde umístěna stylová restaurace.


Rozměry včetně rámu cca 40 cm x 32 cm. Pastózní olej na desce. Obraz je adjustován do nového rámu. Rám je dřevěný, zdobený, místy má drobné oděrky. Zezadu obrazu je razítko autora. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1997.


Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o výbornou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vašší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

 

Šavel Vladimír

* 14.11.1921 Kopisty (Most) - zaniklá obec

+ 4.8.2006 Teplice

grafik, malíř


- člen skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU)
Vladimír Šavel se narodil 14. listopadu 1921 v hornické rodině v Kopistech u Mostu. Odtud si také odnesl trvalý vztah ke zdejší důlní a průmyslové krajině. Jeho dílo je ale tématicky daleko širší. Svými nesčetnými grafickými listy a obrazy vzdával celá desetiletí hold městu Teplicím, kde žil od roku 1947.

Měl však rád i drsnou krajinu Krušnohoří, malebné Středohoří, zajížděl do jižních Čech a na Šumavu. Celý život ho pak provázela malba zátiší, ve které se mohl malířsky a barevně nejvíce uvolnit.

Svým základním uměleckým školením byl Vladimír Šavel grafik. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora T. F. Šimona ( 1938-1939 ). Svá studia mohl završit až po skončení okupace v ateliéru profesora Vl. Silovského ( 1947 ).

Svou uměleckou dráhu zahájil Vladimír Šavel v roce 1947 jako výtvarný pedagog na gymnáziích v Litvínově a v Teplicích, kde později až do roku 1955 učil na odborné škole keramické a na průmyslové škole sklářské. Zde také později působil na Lidové škole umění, na které založil výtvarné oddělení.

Nelze přejít ani malířovu účast v uměleckých organizacích. V roce 1945 byl přijat do ústecké pobočky Svazu československých výtvarných umělců. Po roce 1970 působil ve výborech SKO ČSVU, i jako předseda.

Vladimíru Šavlovi se dostalo řady krajských i celostátních cen a byl jmenován zasloužilým umělcem. Jeho tvorba se definitivně uzavřela 4. srpna 2006. Dne 14. listopadu 2006 mu byla odhalena pamětní deska na budově Středního odborného učiliště obchodu a služeb, kde míval ateliér. Odkaz významného umělce žije v práci obou jeho synů, malířů, a zejména v obrazech a grafikách ve sbírkách mnoha jeho přátel a příznivců doma i v cizině.

Absolvoval desítky výstav - například Praha ( Galerie Hollar, Mánes, Galerie Vincence Kramáře, Galerie d, Galerie PRE atd.), Liberec, Duchcov (Teplice), Klášterec nad Ohří (Chomutov), Frenštát pod Radhoštěm (Nový Jičín), Litoměřice, Ostrov (Karlovy Vary), Cheb, Teplice, Česká Lípa, Roudnice nad Labem (Litoměřice), Ústí nad Labem, Bratislava atd.

zdroj - www.knihovna-teplice.cz
 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1985, Čubrda Zdeněk , Severočeská grafika, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),
1988/05, Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha,
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1999, Brožek Jaroslav , Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta).

Jméno autora: Šavel Vladimír ( 14.11.1921 - 4.8.2006 )

Přihlášení