MOŽDĚNICE - ZIMA V TOBOLKÁCH - LESNÝ MILOSLAV

MOŽDĚNICE - ZIMA V TOBOLKÁCH - LESNÝ MILOSLAV

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Lesný Lederer Miloslav
( 3.2.1903 - 17.12.1989 )

 

 

Obraz od malíře Miloslava Lesného – Možděnice - Zima v Tobolkách. Signován Lederer - Lesný vlevo dole - viz foto. Vzhledem k tomu, že je signován Lederer - Lesný, vznikl zřejmě v 40tých letech, jako vzpomínka na působení v Možděnici. Zde působil jako řídící učitel. Užití obou jmen dokonale dokumentuje postupný přechod mezi původním jménem malíře - Blažej Lederer a novým uměleckým jménem - Miloslav Lesný.


Možděnice

 

Obec Možděnice vznikla již v 15. století jako osada rolníků, lesních a rybničních dělníků, pracovaly tu dva hamry, mlýn a pila. Na katastru obce se nacházelo 9 rybníků. Obec má výjimečně dochovanou historickou zeleň. Jsou zde dílny venkovských řemesel - kovárna, kolářská, bednářská a truhlářská dílna - roubená škola z roku 1814, zvonička. Část SLS Vysočina Možděnice je 5 minut autem od Veselého kopce.

 

Miloslav Lesný

Původním jménem Miloslav Blažej Lederer

* 3.2.1903 Praha

 

+ 17.12.1989

Narodil se v Praze jako nejmladší z dětí knihařského dělníka. Po maturitě na žižkovské reálce si doplnil potřebné pedagogické vzdělání a učitelskému povolání potom zůstal věrný po celý zbytek jeho života. Měl obdivuhodnou obrazovou paměť, s téměř fotografickou přesností dokázal na plátně reprodukovat řadu motivů z krajiny, kterou důvěrně znal. I když namaloval v průběhu let řadu zdařilých zátiší, jeho doménou byla především krajinomalba. Učarovala mu především krajina Vysočiny a Železných hor, která mu v průběhu let poskytla nespočet námětů a motivů pro řadu obrazů. Z jeho obrazů vyzařuje zvláštní fluidum, klid, radost, životní optimismus. Hudební zájmy spojovaly pana Lesného s panem Karlem Žídkem. Osobně se znal s krajináři Kavanem a Kalvodou, přátelství jej pojilo s etnografem a malířem Ludvíkem Kubou, vystavoval mj. s malířkou Věrou Vovsovou. Více se o něm dočtete například ZDE...

Podívejte se na video z vernisáže v Chrudimi a na to, jak na něj vzpomínají jeho vnoučata ZDE...
 

 

Rozměry včetně rámu cca 62 cm x 47 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

 

Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy o výbornou investici, obraz bude časem zřejmě stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
 

 

Bude šperkem ve vaší sbírce a úžasnou dekorací vašich prostor.

Jméno autora: Lesný Lederer Miloslav ( 3.2.1903 - 17.12.1989 )
Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení