NA ŽLUTÉ ŘECE - ŘEHOŘ JAROSLAV

NA ŽLUTÉ ŘECE - ŘEHOŘ JAROSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Řehoř Jaroslav
( 7.5.1897 - ? )

 

OBRAZ - NA ŽLUTÉ ŘECE. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. NÁZEV DÍLA VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ JAROSLAV ŘEHOŘ Z NOVÉ PAKY.

 

 

Žlutá řeka

 

Žlutá řeka neboli Chuang-che je řeka na východě ČLR, s délkou 5464 km druhý nejdelší tok této země (po Jang-c'-ťiang). Povodí má rozlohu 752 000 km². Název Žlutá řeka, poprvé doložený před dvěma tisíciletími v období dynastie Chan, výstižně charakterizuje zbarvení řeky způsobené unášenou zeminou - sedimenty. Střední a dolní povodí Žluté řeky je kolébkou čínské civilizace.

 

Povodně. Pokud dojde k jejímu vytržení se z hrází, škody na lidských životech a majetku jsou nedozírné. Kupříkladu povodně v letech 1887 a 1931 si každá vyžádala přes milion obětí, což je činí nejhoršími živelnými pohromami v moderních dějinách lidstva. Za čínsko-japonské války dalo roku 1938 kuomintangské vedení v zoufalém pokusu o zastavení japonského postupu vyhodit hráze do povětří. Výsledkem bylo tehdy přes půl milionu mrtvých.

 

Využívá se ve velké míře na zavlažování na rovině Che-tchao a na dolním toku. Vodní doprava je možná v délce 790 km především ve Velké čínské rovině. Na řece byly vybudovány přehradní nádrže s vodními elektrárnami (San-men-sia, Liou-ťia-sia). Povodí řeky patří k hustě osídleným oblastem ČLR. Na řece leží města Lan-čou, Jin-čchuan, Pao-tchou, Čeng-čou, Kaj-feng, Ťi-nan. Od polohy při Žluté řece odvozují svůj název provincie Che-pej a Che-nan – doslova „Severně řeky“ a „Jižně řeky“.

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 36 CM X 34 CM, RÁM JE ÚZKÝ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. PEROKRESBA NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1932.


POKUD CHCETE KVALITU BUDETE SPOKOJENI. JEDNÁ SE O DÍLO KVALITNÍHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

Řehoř Jaroslav

 


* 7.5.1897 Nová Paka (Jičín)

 


malířství

 

 

Studium - Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) - Vídeň, Paříž (Paris).

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

 

2004, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004 (XIII. Ro - Se).
 

Jméno autora: Řehoř Jaroslav ( 7.5.1897 - ? )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení