ČESKÝ KRUMLOV - KOSTEL SV. JOŠTA A LAZEBNICKÝ MOST - NEZNÁMÝ AUTOR

ČESKÝ KRUMLOV - KOSTEL SV. JOŠTA A LAZEBNICKÝ MOST - NEZNÁMÝ AUTOR

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 24. 7. 2024

Jméno autora: Neznámý autor

 

 

OBRAZ - ČESKÝ KRUMLOV - KOSTEL SV. JOŠTA A LAZEBNICKÝ MOST.

 

 

Kostel sv. Jošta ve městě Český Krumlov

 

Dvoupatrová budova bývalého kostela sv. Jošta se strmou sedlovou střechou krytou prejzy a pětipatrovou věží s bání zakončenou lucernou. V průčelí do ulice Latrán vystupují z omítky žulové renesanční opěráky. Nad jedním z vchodů je prázdný výklenek, kde dříve stála socha Madony z roku 1678.

 

Bývalý kostel a špitál svatého Jošta v Českém Krumlově (po roce 1599 dočasně též jako kostel Nejsvětější Trojice), je stavba původně z doby gotické později barokně přestavěná. Nachází se na adrese Latrán 6. Kostel již neslouží duchovním účelům a v budově sídlí muzeum marionet.

Kostelík, či kaple svatého Jošta vznikl původně jako součást panského špitálu Rožmberků pro péči o nemocné z řad místních nemajetných obyvatel. Obě stavby v českokrumlovském latránu založil tehdejší majitel zdejšího panství, Petr I. z Rožmberka v době kolem roku 1334.

 

Po roce 1562 kostel přechází na pana Viléma z Rožmberka, syna Anny Rožmberské z Rogendorfu. V letech 1594-1599 tehdejší krumlovský pán Petr Vok z Rožmberka inicioval renesanční přestavbu kostela, kterou pověřil italského architekta Dominika Comettu. Ten také přistavěl novou věž, dominantu kostela. Po této přestavbě kostel také změnil své zasvěcení, a to na protestantský kostel Nejsvětější Trojice. Petr Vok z Rožmberka chtěl v kostele vybudovat hrobku pro sebe a svou manželku Kateřinu z Ludanic, k tomu však nedošlo. Po smrti v roce 1611 byl Petr Vok pohřben v rodinné hrobce v klášteře ve Vyšším Brodě a kostel připadl opět do užívání římskokatolické církve a byl znovu zasvěcen sv. Joštovi.

 

Věž kostela byla ještě roku 1765 upravena, avšak v roce 1788 byl kostel zrušen v rámci josefinských reforem, zatímco špitál i nadále plnil svoji funkci. Kostel byl později přestavěn na obytný dům, špitál plnil svou funkci až do roku 1922.

 

 

Lazebnický most

 

Dřevěný most spojující Vnitřní město s Latránem byl obnoven v 80. letech 20. století. Most zdobí litinové plastiky Ukřižovaného Krista a sv. Jana Nepomuckého. Turisticky exponovaný most prošel nedávno nákladnou rekonstrukcí. Z jeho mostovky je dobrý pohled na krumlovský zámek.

 

Na mostě se natáčely filmy Jen ho nechte, ať se bojí, Šťastnou cestu a seriál Dobrodružství kriminalistiky.

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 64 CM X 49 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. LITOGRAFIE NA PAPÍŘE. NENALEZL JSEM PODPIS ANI ČÍSLOVÁNÍ. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 

 

OBRAZ JE ODHADEM Z ROKU 1950-70.


BUDE PERFEKTNÍ DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

Jméno autora: Neznámý autor
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení