DIVADLO JOSEFA KAJETÁNA TYLA - HOLÝ MILOSLAV

DIVADLO JOSEFA KAJETÁNA TYLA - HOLÝ MILOSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Holý Miloslav
( 15.1.1926 - 14.7.1998 )

 

 

SIGNOVANÁ LITOGRAFIE, RUČNĚ KOLOROVANÁ AUTOREM. NÁMĚTEM JE PLZEŇ - DIVADLO JOSEFA KAJETÁNA TYLA. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ A CENĚNÝ MALÍŘ A GRAFIK MILOSLAV HOLÝ. SIGNOVÁNA, NÁZEV DÍLA, TECHNIKA A ČÍSLOVÁNA 26/50 (TEDY VELMI NÍZKÝ NÁKLAD I EXEMPLÁŘ) UPROSTŘED DOLE - VIZ FOTO.

 

 

Plzeň - Divadlo Josefa Kajetána Tyla

 

hlavní divadlo v Plzeňském kraji a důležité kulturní centrum města Plzně. Má tři scény, Velké divadlo, Nové divadlo a Malou scénu (v budově Nového divadla). Secesní divadlo patří mezi významné nemovité kulturní památky města. Kapacita sálu je 444 míst.

 

Budova Velkého divadla byla postavená v roce 1902 a patří mezi významné nemovité kulturní památky města. Jejím projektantem byl architekt Antonín Balšánek (mj. autor Obecního domu v Praze), autorem opony je jeden z nejvýznamnějších českých malířů z přelomu 19. a 20. století Augustin Němejc.

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 59 CM X 49 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÁ MÍSTY OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ BUDE ZHRUBA Z PADESÁTÝCH LET 20. STOLETÍ. NA OBRAZE JE TOTIŽ UPROSTŘED ŠTÍTEK NEJLEPŠÍMU PRACOVNÍKU 1. POLOLETÍ 1955 - VIZ FOTO.


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

Holý Miloslav

 


* 15.1.1926 Neurazy (Plzeň-jih)

 


+ 14.7.1998 Plzeň (Plzeň-město)

 


malíř, grafik, pedagog

 

 

Malíř, ilustrátor a grafik Miloš Holý se narodil jako Miloslav Holý 15.1.1926 v Neurazech na jižním Plzeňsku. Pseudonym Miloš si zvolil, aby se odlišil od malíře stejného jména Miloslava Holého (1897-1974). Již od útlého věku tíhnul k malířství ale nejprve se dal na dráhu učitele (vystudoval Pedagogickou fakultu v Praze), později studoval Vysokou uměleckou-průmyslovou školu v Praze u profesorů Emila Fily a Stanislav Ulmana, kde si zvolil obor monumentální malba, na kterou se také po většinu svého života zaměřil. Tvořil většinou realistické portréty ze života, ale i přírodu, často ve svých jeho námětech jsou ženy, ale okrajově též tvořil díla s ohlasem kubismu. Vystavoval na mnoha výstavách jak v ČR tak v zahraničí ( Mánes, Praha, Dům umění, Bratislava), vlastní autorskou výstavu uspořádal v roce 1982 v Plzni v galerii U Červeného srdce. Často měl společné výstavy se svým vrstevníkem Břetislavem Holakovským, s kterým byli stejně staří.

 

Jeho tvorba v Plzni byla především v 50-70.letech velmi rozsáhlá a dodnes není zcela zmapována. Nejznámější jsou zcela jistě domovní znamení tvořené technikou sádrové intarzie v Blatenské ulici v Plzni, která jsou zaměřena na jeho oblíbené téma - přírodu. Část zachovaných znamení má zoomoforní charakter ( můra, pavouk, vážka ) a část znamení již zničených byla na botanické téma ( jabloně, pampelišky, slunečnice) . V monumentální tvorbě jsou nejvýraznější poválečná obnova výzdoby vestibulu Hlavního nádraží, kde vytvořil lunety s železniční a budovatelskou tématikou či již nezachované malby v restauraci Prazdroj. V roce 1972 vytvořil též mozaiku na restauraci a bufet Astra v Plzni-Lobzích, která se též nezachovala. Spolupracoval také s dalšími umělci, kteří dle jeho návrhu vytvořili konečné dílo - např. plastika Běžec pro fotbalový stadion (s Břetislavem Holakovským), kovová plastika v prodejně Textilu (s Josefem Matasem), kovový reliéf na poště v Doubravce nebo svařovaná mříž v kinosále učiliště Skvrňany (obojí s Bořivojem Rakem). Z této tvorby zůstalo zachováno pouze poslední uvedené dílo, ostatní jsou nezvěstná.

 

Miloš Holý byl bez pochyby velmi nadaným a významným malířem, a ceny jeho obrazů se dnes na aukcích prodávají běžně za 100 000 Kč, proto můžeme litovat že mnohé z jeho monumentálních děl zaniklo bez jakéhokoliv náznaku snahy je zachránit a úcty k tomuto umělci

 

Miloš Holý zemřel v Plzni 14.7.1998

 

ZDROJ: krizkyavetrelci.plzne.cz

Jméno autora: Holý Miloslav ( 15.1.1926 - 14.7.1998 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení