CESTA KOLEM OLIVY (CHORVATSKO - PAŠMAN - TKON ) - VOVSOVÁ VĚRA

CESTA KOLEM OLIVY (CHORVATSKO - PAŠMAN - TKON ) - VOVSOVÁ VĚRA

 

12742,50 Kč

16990 Kč Sleva 4247,50 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vovsová Věra
( 11.8.1912 - 31.8.1998 )

 

OBRAZ - CESTA KOLEM OLIVY. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTORKOU JE CENĚNÁ A VYHLEDÁVANÁ MALÍŘKA VĚRA VOVSOVÁ. OSOBITÝ NEZAMĚNITELNÝ LYRICKÝ STYL. OBRAZ BYL NAMALOVÁN NA MÍSTĚ, KDE TRÁVILA MALÍŘKA VĚRA VOVSOVÁ ČASTO SVOU DOVOLENOU - JEDNÁ SE O CHORVATSKO - OSTROV PAŠMAN - RYBÁŘSKÁ VESNICE A PŘÍSTAV TKON.

 

 

Chorvatsko - ostrov Pašman - Tkon

 

 

Tkon je typická rybářská vesnice a přístav, také někdy nazývaná "Brána Kornati", která se nachází na ostrově Pašman. Hlavní činností obyvatel byl výlov škeblí, tzv. Kunjka v Pašmanském kanálu, podle čeho dostaly tyto škeble své jméno - jsou pojmenovány podle Kun (Tkon).


Vesnice a obec Tkon jsou formovány v roce 1997. Území zahrnuje vesnici Ugrinić a 13 ostrůvků, z nichž největší Gangaro, Žižanj a Košara a nejmenší ostrov Orlić. V pašmanském kanálu jsou ostrovy Planac a Čavatul a zbylé buď jihovýchodním směrem k ostrov Vrgada nebo jihozápadním směrem k ostrovu Žutu a Kornatu. Rozloha obce je cca 15 km².


Ostrov Pašman má plochu 63 km² a patří do zadarského souostroví. Vytvořen byl přepůlením dnešního ostrova Ugljan a Pašman, v úžině, která se jmenuje Ždrelac v roce 1883. Oba ostrovy jsou spojeny v této úžině mostem a pojmenované jsou po vesnicích v těch ostrovních oblastech. S pevninou je pojí trajektové linky na Zadar z vesničky Preko a na Biograd z vesničky Tkon. Ostrov Pašman má dvě obce - obci Tkon a obci Pašman. Dnes v Tkonu žije cca 850 obyvatel, většinou římskokatolické víry, kteří hovoří čakovskou ikavicou a jazyk nazývají "hrvacki".

 

 


V PRODEJI MÁM NĚKOLIK OBRAZŮ OD TÉTO MALÍŘKY, VŠECHNY POCHÁZÍ Z POZŮSTALOSTI OD VELMI BLÍZKÝCH RODINNÝCH PŘÁTEL MALÍŘKY, S KTERÝMI TRÁVILA MIMO JINÉ NAPŘÍKLAD I SVÉ DOVOLENÉ.


ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 86 CM X 76 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU ČI TVRDÉM PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.


POKUD CHCETE KVALITU, URČITĚ BUDETE SPOKOJENI. JEDNÁ SE O KVALITNÍ DÍLO CENĚNÉ A VYHLEDÁVANÉ MALÍŘKY, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI. ORIGINALITU DÍLA PLNĚ GARANTUJI VRÁCENÍM PENĚZ.


BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 


Vovsová Věra

 

 

* 11.8.1912 Běstvina

 

 

+ 31.8.1998 Pardubice
 

 

pedagožka, malířka

 


Studovala na Učitelském ústavu v Chrudimi, kde získala základy malířské tvorby v ateliéru malíře Ferdinanda Pochobradského.

Během svého učitelského působení studovala na Soukromé malířské škole u Rudolfa Vejrycha a profesora Josefa Šilhavého (1934-1939). V roce 1940 přešla na Školu výtvarných umění do Zlína, kde studovala dva roky v ateliérech sochaře Vincence Makovského a malíře Richarda Wiesnera.

V roce 1948 byla přijata do Kruhu výtvarných umělkyň v Praze, jejichž společných výstav se pravidelně zúčastňovala. Když v roce 1950 došlo ke slučování svazů a jejich regionální působnosti, stala se členkou Svazu českých výtvarných umělců v pardubické pobočce. V roce 1990 vstoupila do Unie výtvarných umělců.

Ve své tvorbě čerpala řadu námětů ze studijních pobytů v zahraničí. Odrazem jejího manželství s hudebním pedagogem a skladatelem Františkem Vovsem je i soubor obrazů s hudebními motivy.

Žila a tvořila v Pardubicích. V roce 1972 se odstěhovala do Nasavrk. Zemřela 31.8.1998.


VÝSTAVY:

Autorská

 

1977 Věra Vovsová: Domov, Divadlo Zdeňka Nejedlého, výstavní síň, Chrudim (Chrudim)

1978/04 - 1978/05 Věra Vovsová: Obrazy, Galerie Dílo, Pardubice (Pardubice)

1981 Věra Vovsová: Obrazy z let 1946 - 1981, Základní devítiletá škola, Nasavrky (Chrudim)

1983 Věra Vovsová: Výběr z celoživotního díla, Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)

1987 Věra Vovsová: Obrazy, Výstavní síň Divadla Zdeňka Nejedlého, Chrudim (Chrudim)

 

Společná

 

1973 Věra Vovsová: Hudební motivy, Blažena Borovičková - Podpěrová: Sochy, Dům U Jonáše, Pardubice (Pardubice)

 

1980 Výtvarní umělci východních Čech k 35. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou, Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)
 

 


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 


katalog autorský


1973, Věra Vovsová: Hudební motivy,
1977, Věra Vovsová: Domov,
1981, Věra Vovsová: Obrazy z let 1946 - 1981 (XI. Nasavrcká paleta),
1983, Věra Vovsová: Výběr z celoživotního díla,
1987, Věra Vovsová: Obrazy,
 


antologie/sborník

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)seznam výtvarných umělců

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 


encyklopedie/slovník


1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),


1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),


2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).

Jméno autora: Vovsová Věra ( 11.8.1912 - 31.8.1998 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení