LORETA PRAHA - ČIHÁK FRANTIŠEK

LORETA PRAHA - ČIHÁK FRANTIŠEK

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Čihák František
( 14.10.1907 - 1964 )

 

 

 

VELKÁ SIGNOVANÁ LITOGRAFIE - LORETA PRAHA (PRAGENSIA). AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ A CENĚNÝ MALÍŘ A GRAFIK FRANTIŠEK ČIHÁK. SIGNOVÁNA A DATOVÁNA VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 

 

LORETA PRAHAPražská Loreta je pozoruhodnou barokní památkou, poutním místem s bohatou historií. Široké průčelí s hodinovou věží, z níž každou hodinu zaznívají tóny unikátní loretánské zvonohry, jistě neunikne pozornosti žádného tuzemského ani zahraničního návštěvníka, který tudy prochází směrem k Pražskému hradu. Byla by ale velká škoda spokojit se jen s tímto malebným pohledem, jenž se nám otevírá z terasy před Černínským palácem. Ti, kteří, kteří sestoupí až na Loretánské náměstí a projdou branou Lorety, budou příjemně překvapeni dispozicí poutního místa a věříme, že ocení zajímavosti, které jsou zde k vidění.

Teprve projdeme-li průčelní budovou, ocitneme se totiž u samotné "lorety" - tedy vlastní Loretánské kaple, tzv. Santa Casy. Je to kopie nazaretského "svatého domku", který je uctíván v italském Loretu jako místo, v němž došlo k zázraku Vtělení. Kaple, na vnějšku po italském vzoru bohatě zdobená reliéfy, je duchovním středem celého poutního místa. Stojí volně v prostoru nádvoří, obklopena patrovým ambitem s nárožními kaplemi.

V ose nádvoří, za loretánskou kaplí, je možno prohlédnout poutní kostel Narození Páně - jeden z nejkrásnějších zachovaných rokokových interiérů v Praze. V sobotu odpoledne se zde rozeznívají barokní varhany v pravidelných koncertech pro návštěvníky. Hudba ostatně provází příchozí po celou dobu jejich návštěvy v Loretě - každou hodinu se celá budova rozezpívá mariánskou písní zvonkohry, ve svátky místní varhaníci hrají dokonce na klaviatuře zvonkohry celé skladby duchovní hudby.

Na závěr prohlídky návštěvníci přicházejí do prostor klenotnice, kde je vystavena podstatná část proslulého Loretánského pokladu. Vedle pokladu při katedrále sv. Víta jde o nejcennější chrámový poklad v republice. Vévodí mu Diamantová monstrance, zvaná též Pražské slunce, zhotovená na konci 17. století ve Vídni s použitím neuvěřitelných 6.222 diamantů.
Historie Lorety je často velmi pohnutá a zahrnuje nejen vrchol baroka v Praze, ale uchovala nám i stopy duchovního života církve u nás.

O Loretu i o poutníky od založení místa pečují řeholníci Řádu menších bratří kapucínů - Provincie kapucínů v ČR (OFMCap.), jejichž klášter s kostelem P. Marie Andělské je v sousedství.
ZDROJ: WWW.LORETA.CZ

 

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 59 CM X 48 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÁ MÍSTY OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ JE Z ROKU 1945. JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.


BUDE ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

 

Čihák František

 


* 14.10.1907 Praha

 

 

+ 1964

 


malíř, grafik

 

 

Původně se vyučil litografem, dále studoval od  roku 1935 do roku 1945 na pražské Akademii výtvarných umění u Vratislava Nechleby. Věnoval se žánrovým motivům, figurálním kompozicím i krajinám. Zúčastnil se několika samostatných výstav (například v roce 1944 v Melantrichu či v roce 1958 v Obecním domě atd. ), dále se účastnil několika desítek společných výstav a výstav pořádaných Jednotou umělců výtvarných které byl členem (například v roce 1946 na členské výstavě v Praze atd.).

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997 (I. A - Č).

Jméno autora: Čihák František ( 14.10.1907 - 1964 )
Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení