PASTVINY, PASTVINSKÁ PŘEHRADA S MOSTEM - TROJAN EMIL

PASTVINY, PASTVINSKÁ PŘEHRADA S MOSTEM - TROJAN EMIL

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Trojan Emil
( 4.7.1909 - 23.4.1982 )

 

 

POHODOVÝ OBRAZ - PASTVINY, PASTVINSKÁ PŘEHRADA S MOSTEM.

 

 

Pastviny

 

Pastviny a Pastvinskou přehradu najdete v Orlických horách, blízko Žamberka v údolí Divoké Orlice. První písemná zmínka o obci Pastviny pochází z roku 1514. Obec vznikla pravděpodobně jako pastevecká, odtud název Pastviny. Není moc známo, že Pastviny několikrát navštívil i T. G. Masaryk, kdy v roce 1890 bydlel se svojí rodinou v Klášterci nad Orlicí, rád chodil chytat ryby ke splavu u Vašíčkova mlýna.

 

Stavba mostu přes nádrž byl uveden v provoz 13. června 1932. Železobetonový viadukt má dva klenuté oblouky , o světlosti 50 metrů a šířce 6 metrů, zabudovanými do středního a dvou pobřežních pilířů. Výška mostu nad řečištěm je 25 metrů.

 

V roce 1936 se začala stavět silnice na Adamův vrch a začala se stavět mohutná pohraniční opevnění. O výstavbě údolní přehrady se začalo uvažovat v roce 1924. Stavba byla započata až v roce 1933-34 a byla zakončena v roce 1938. Jezero je 7 km dlouhé a plocha je 110 ha. Hráz je vysoká 43 metrů a délka je 193 metrů. Byla zatopena obydlená část obce Pastviny. Nádrž byla vybudována na horním toku Divoké Orlice. Při plánování stavby přehrady nebylo počítáno, že by nádrž sloužila k rekreačním účelům. Ale v 60.letech minulého století začala exploze výstavby rekreačních chat, k nádrži se začali ve velkém sjíždět milovníci rybolovu a tak postupně se Pastviny přeměnily v budoucí oblíbenou rekreační oblast.

  

 

SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. NÁZEV DÍLA VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE EMIL TROJAN.

  

EMIL TROJAN, * 4. 7. 1909 v Pastvinách, + 23. 4. 1982

 

Jeho otec byl kovářem, matka v domácnosti. Měl čtyři sourozence. Vyučil se obchodníkem. Obchodníkem byl i v Pastvinách (pravděpodobně až do doby kdy vznikla Jednota). Potom až do důchodu pracoval jako dělník v dřevozpracujícím podniku -Lyra v Lichkově. Měl tři děti. Malování byl jen jeho koníček, zrovna tak jako hudba. Hrál především na housle, před válkou byl i kapelníkem (jazz-band).

 

CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 40,5 CM X 33,5 CM. TUŽKA NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
 

OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1965.

BUDE PERFEKTNÍ DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

Jméno autora: Trojan Jaromír ( 5.6.1922 - 10.6.2002 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení