DOBRÝ DEŇ - RUMANSKÝ IGOR

DOBRÝ DEŇ - RUMANSKÝ IGOR

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Rumanský Igor
( 10.3.1946 - 10. 8. 2006 )

 

 

OBRAZ - DOBRÝ DEŇ. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. TECHNIKA (LINORYT) A ČÍSLOVÁN 178/200 VLEVO DOLE - VIZ FOTO.


CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 33 CM x 26 CM. LINORYT NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ JE Z ROKU 1987. BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

 

Rumanský Igor

 


* 13.3.1946 Liptovský Mikuláš

 


+ 10.8.2006 Bratislava

 


ilustrátor, grafik

 

 

Základní školu absolvoval v rodišti a v Liptovském Mikuláši. V roce 1965 odmaturoval na Střední škole uměleckoprůmyslové v Bratislavě na oddělení propagační a užité grafiky. Na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě byl posluchačem Všeobecné školy malířství u prof. Dezidera Millyho a oddělení Volné grafiky a knižní ilustrace u prof. Vincenta Hložníka. Obhájením diplomové práce se stal v roce 1971 akademickým malířem.

 

Od ukončení základní vojenské služby (1972) až do roku 1981 byl na volné noze, věnoval se kresbě, grafice a ilustrační tvorbě. V letech 1981 - 1984 pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru Všeobecné školy grafické. V roce 1984 dosáhl hodnosti docenta v oboru malby a působil na Katedře grafiky. V roce 1998 byl slavnostně uveden do funkce profesora v oboru grafika. Profesor Igor Rumanský, akademický malíř, během svého pětadvacetiletého pedagogického působení na Vysoké škole výtvarných umění vychoval řadu absolventů oddělení volné grafiky a ilustrace, jehož byl delší dobu vedoucím pedagogem. Posledních 13 let působil jako vedoucí Kurzu grafiky základního studia pro 1. ročníky na Katedře grafiky. Mnozí z jeho studentů jsou úspěšnými autory a někteří z nich byli pro něj více než studenty. V pedagogické praxi uplatňoval totiž specifický přístup ke každému studentovi a neustálý kontakt s ním na principu "otevřených dveří".

 

Prof. Igor Rumanský, akademický malíř, se ve své umělecké tvorbě soustředil na grafiku a ilustraci, známkové tvorbu a ex libris. S jeho dílem se mohli milovníci výtvarného umění setkat na více než dvaceti samostatných výstavách doma i v zahraničí a více než sedmdesáti skupinových výstavách, také nejen doma, ale i v zahraničí.

 

Dílo Igora Rumanského obdivují návštěvníci galerií ve stálých sbírkách, v nichž se nacházejí zejména jeho grafické listy a ilustrace. Za svou tvorbu byl poctěn mnoha významnými domácími i zahraničními oceněními. Nejvíce si vážil Ceny Ľudovíta Fully za ilustrační tvorbu a Zápisu do Čestné knihy Hanse Christiana Andersena za knihu Jak se chytá radost. Akademický malíř Igor Rumanský ilustroval na sto padesát knih.


Dílo mistra Rumanského je jiné, jedinečné, nabízející to, co je očím neviditelné, co rozhýbe vnímavou duši a citlivé srdce. Toho se celý život držel a to se mu vskutku podařilo.

 

Igor Rumanský zemřel po vážné nemoci 10. srpna 2006 v Bratislavě, pohřben je v rodné Demänové.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1985, Petránsky Ľudovít (Ľudo) st. , Moderná slovenská grafika (1918-1983), Tatran, Bratislava,

 

1988, Československé nejkrásnější / najkrajšie knihy 1971-1978, Ministerstvo kultury ČSR, Praha,

 

2004, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004 (XIII. Ro - Se),

 

2006, Slovenská grafika 20. storočia (Slovak graphic art of the 20 th century), Štátna galéria Bánská Bystrica.

Jméno autora: Rumanský Igor ( 10.3.1946 - 10. 8. 2006 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení