SOZOPOL 1971 BULHARSKO - DRAHOTUŠSKÝ OLDŘICH

SOZOPOL 1971 BULHARSKO - DRAHOTUŠSKÝ OLDŘICH

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 24. 7. 2024

Jméno autora: Drahotušský Oldřich
( 19.2.1929 - 30.5.1994 )

 

 

OBRAZ - BULHARSKO - SOZOPOL 1971. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO, DÁLE DATOVÁN A NÁZEV DÍLA ZEZADU OBRAZU - VIZ FOTO. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ AUTOR OLDŘICH DRAHOTUŠSKÝ. JEHO DOMINANTOU BYLO SOCHAŘSTVÍ, TOTO DÍLO ZŘEJMĚ VYTVOŘIL BUĎ NA SVÝCH STUDIÍCH (STUDOVAL NA AKADEMII V BULHARSKU V SOFII), NEBO NA STUDIJNÍM POBYTU, ČI DOVOLENÉ V BULHARSKU.

 

 

Bulharsko - Sozopol

 

Malebné historické a rybářské městečko se nachází 35 km jižně od Burgasu. Leží na skalnatém poloostrově vulkanického původu. Dodnes jsou zde významné památky připomínající helénskou epochu. Kromě toho zde stále žije významná řecká komunita. Stará část města byla vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou UNESCO.

 

Její křivolaké úzké uličky vyzařují neopakovatelnou atmosféru a osobitost. Zástavbu tvoří množství původních domů z 18. a 19. století s podezdívkou a dřevěnými vysunutými patry těsně semknutými jeden k druhému. Dřevem obložené domy v těsných uličkách, fíkovníky v zahradách za kamennými zdmi, domácí vinice a malebná zákoutí, tiché hospůdky na útesu nad vlnami, rybáři vyplouvající za úsvitu na moře, umělci vystavující v galeriích na ulici svá díla, staré ženy vytvářející přímo před Vašima očima nádherné pletené či háčkované ubrusy. To vše v Sozopolu naleznete.

 

 

 

CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 40 CM X 26 CM. ZŘEJMĚ PASTEL NA KARTONU ČI PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO AUTORA, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI.

 


ZA ORIGINALITU DÍLA PLNĚ RUČÍM VRÁCENÍM PENĚZ.

 


BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.

 

 

 

 

Drahotušský Oldřich

 


* 19.2.1929 Podhradní Lhota (Kroměříž)

 


+ 30.5.1994 Planá (Tachov)

 


restaurátor, sochař, řezbář

 

 

Členem skupin - Český fond výtvarných umění (ČFVU), Asociace restaurátorů, Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska.

 

 

Oldřich Drahotušský se narodil v roce 1929 v Podhradní Lhotě, vyučil se řezbářem v Holešově, studoval na Státní škole bytového průmyslu v Praze a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové rovněž v Praze u profesorů Jaroslav Horejc, Bedřich Stefan, taktéž studoval Национална художествена академия / Akademie výtvarných umění / National Academy of Arts, Sofie. Do roku 1967 pracoval v Závodech umělecké kovovýroby ZUKOV. Tady vytvořil řadu reliéfů a uměleckých předmětů z kovu (mříže, světla) a podílel se také na návrzích různých medailí, znaků apod. Kromě toho se věnoval také restaurování uměleckých děl ze dřeva, kamene i kovu a stal se jedním z předních restaurátorů uměleckých děl (před zánikem jich zachránil více než 80). Jeho rukou byly provedeny zásahy např. na sochách na fasádě Národního divadla, soše sv. Václava na Václavském náměstí, pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, barokním morovém sloupu ve Žluticích, nebo na gotických dřevořezbách v Zelené Hoře. Absolvoval velké množství autorských i společných výstav. Nejnáročnější byla práce na restaurování soch a historického mobiliáře v klášterním kostele v Kladrubech, který je významným dílem J. B. Santiniho-Aichla. Po úrazu při této fyzicky náročné práci v roce 1994 Oldřich Drahotušský zemřel.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1991, Seznam členů Sdružení Čech, Moravy a Slezska (stav ke 30.11.1991),

 

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G).

Jméno autora: Drahotušský Oldřich ( 19.2.1929 - 30.5.1994 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení