DÍVČÍ AKT - TICHÝ FRANTIŠEK

DÍVČÍ AKT - TICHÝ FRANTIŠEK

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Tichý František
( 24.3.1896 - 7.10.1961 )

 

OBRAZ - DÍVČÍ AKT. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ A CENĚNÝ MALÍŘ FRANTIŠEK TICHÝ. SIGNOVÁN VLEVO DOLE V TISKOVÉ PLOŠE - VIZ FOTO.

 


CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 68 CM X 50 CM. TECHNIKOU SI NEJSEM ZCELA JIST - ZA POSLEDNÍCH PÁR DESETILETÍ JSEM DOHLEDAL PRODEJ POUZE TŘÍ TĚCHTO AKTŮ OD FRANTIŠKA TICHÉHO. PRVNÍ V ANTIK MAŠEK, KDE BYLA UVEDENA V KATALOGU JAKO TECHNIKA UHEL, NÁSLEDNĚ VŠAK BYLA POLOŽKA STAŽENA Z AUKCE Z DŮVODU, ŽE TECHNIKA BYLA POSOUZENA JAKO OFSET, DRUHÝ V GALERII LINEA, KDE BYLA UVEDENA JAKO TECHNIKA LITOGRAFIE A TŘETÍ V 1. ART CONSULTING KDE BYLA UVEDENA JAKO TECHNIKA OFSET - VŠE VIZ FOTO 8, 9, 10. PŘIKLÁNÍM SE TEDY K NÁZORU, ŽE SE JEDNÁ O LITOGRAFII ČI OFSET. OBRAZ POCHÁZÍ ZE SBÍRKY, V KTERÉ BYLA VŠECHNA DÍLA Z LET 1900-1940, OBRAZ TEDY BUDE ZŘEJMĚ POCHÁZET TAKÉ Z TOHOTO OBDOBÍ A BYL PRAVDĚPODOBNĚ VYTVOŘEN SAMOTNÝM AUTOREM, NEDÁVNO BYL POUZE NOVĚ ZASKLEN. S OHLEDEM NA NÍZKOU FREKVENCI PRODEJE TOHOTO AKTU NA TRHU S UMĚNÍM NEBYLO ZŘEJMĚ VYTVOŘENO MNOHO EXEMPLÁŘŮ. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.


BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

 

 

 

 

Tichý František

 

 

* 24.3.1896 Praha

 


+ 7.10.1961 Praha

 


ilustrátor, pedagog, malíř, grafik, typograf, scénograf

 

 

 

1910 - 1913 se učil litografem u firmy Koppe a Belmann v Praze. V letech1917 až 1923 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů - Krattner Karl, Loukota Josef Jindřich, Nechleba Vratislav, Obrovský Jakub. Již v roce 1920 provedl na základě žádosti režiséra Jana Bora výpravu pro Molierovu Školu žen ve Švandově divadle.

 

V období 1924 - 1928 vytvořill pro toto divadlo dalších téměř 50 výprav. V dalších letech se živil jako knižní grafik, výtvarný redaktor v Melantrichu a navrhoval také reklamní tabule. V roce 1929 odcestoval do Francie. V roce 1935 se vrátil do Prahy a téměř výhradně se věnoval malířství.

 

Pod vlivem Seuratova díla používal světlo jako lyrický výrazový prostředek (Hadí muž I-X). Ve 30. letech zdůraznil psychologickou naléhavost obrazu (Kulečník, Colombina, Kouzelník s kartami, Kartářka). Věnoval se též portrétu (Fotograf Josef Sudek I–III, Paganini), zátiší a ilustraci (J. Arbes Romaneta, E. Bass Cirkus Humberto).

 

Byl členem mnoha skupin: Například od roku 1932 Umělecká beseda, 1937 Spolek výtvarných umělců Mánes (SVU Mánes), 1946 Česká akademie věd a umění, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Devětsil (Umělecký svaz Devětsil) atd.

 

Je přední osobností české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík byl velice bohatý (zátiší, motivy městské krajiny, portréty, knižní ilustrace). Stále se vracel v nejrůznějších variantách k postavám ze světa cirkusových a varietních manéží. První litografii na toto téma ( Mávající clown) vytvořil již v roce 1926.

 

V letech 1945 - 1951 byl profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi lety 1945 - 1949 spolupracoval na základě žádosti choreografa Saši Machova s Národním divadlem v Praze jako jevištní výtvarník. Pro své výpravy zpracovával rovněž kostýmní návrhy. 1946 jmenován členem České akademie věd a umění. 1961 Zasloužilý umělec.

Jméno autora: Tichý František ( 24.3.1896 - 7.10.1961 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení