KLÍČEK K OBRAZU - ŠERÝCH JAROSLAV

KLÍČEK K OBRAZU - ŠERÝCH JAROSLAV

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šerých Jaroslav
( 27.2.1928 - 23.3.2014 )

 

 

ORIGINÁLNÍ SIGNOVANÁ BAREVNÁ LITOGRAFIE - KLÍČEK K OBRAZU. SIGNOVÁNA A DATOVÁNA VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. ČÍSLOVÁNA 68/200 VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE KVALITNÍ MALÍŘ, GRAFIK A ILUSTRÁTOR - JAROSLAV ŠERÝCH.CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 39 CM X 34 CM, ROZMĚR SAMOTNÉ LITOGRAFIE CCA 23 CM X 21 CM. OBRAZ JE ZASKLENÝ, LEPENKU PODÉL OBRAZU JE NUTNÉ VYMĚNIT - V NĚKTERÝCH MÍSTECH JIŽ MOC NEDRŽÍ, NEBO NECHAT OBRAZ SE SKLEM ZARÁMOVAT. SAMOTNÁ LITOGRAFIE JE V POŘÁDKU. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO, NA FOTKÁCH JSOU MÍSTY ODLESKY OD BLESKU. OBRAZ JE Z ROKU 1993.
 


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI. VELMI PODOBNÉ DÍLO MENŠÍCH ROZMĚRŮ SE VYDRAŽILO ZA 10.000 KČ, PODÍVEJTE SE ZDE... JE VŠAK POTŘEBA VZÍT V ÚVAHU ŽE VÝTĚŽEK ŠEL NA DOBROČINNÉ ÚČELY. ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 

 

 

 

Šerých Jaroslav

 


* 27.2.1928 Havlíčkův Brod

 


+ 23.3.2014 Praha

 


malíř, ilustrátor, grafik, typograf, kurátor

 

 

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. Studium 1946 - 1948 Vyšší škola uměleckého průmyslu, Jablonec nad Nisou - Vorlíček Viktor, dále 1948 - 1950 Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově (Odborná škola šperkařská), Turnov (Semily). V roce 1957 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady a prof. Vladimíra Pukla, poté následovala aspirantura u profesora Vladimíra Silovského. Od roku 1957 byl členem SČUG Hollar, od roku 1958 členem umělecké skupiny M 57 a od roku 2004 člen Umělecké besedy.

 

Doménou jeho díla byla monumentální malba, stejnou měrou se ale věnoval i grafice, zprvu převážně mědirytům suchou jehlou a leptům, později spíše litografii dokonale vyhovující jeho kreslířským schopnostem. Ilustroval řadu literární textů českého i světového písemnictví. Ilustroval například básnické sbírky Vladimíra Holana, Jiřího Ortena a Zdeňka Rotrekla. Zejména v zahraničí jsou známy jeho ilustrace k japonským pohádkám, Labutímu jezeru nebo bájím o strašidlech. Je autorem např. kanonizačního obrazu Svatá Zdislava v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci či velké mozaiky sv. Zdislavy a její rodiny v kapli kostela sv. Jiljí v Praze.

 

Od začátku 60. let začal na svých plátnech používat vrstvení, umělé hmoty – jako podklad, na který maloval, nebo spojené s plátnem, jemuž tak dodávaly reliéfní podobu. Autor sám o své tvorbě říkal, že hlubokým záměrem jeho práce je krása obrazu, kterou citlivý divák vnímá, ačkoli třeba zpočátku nebude vědět, o čem obraz hovoří, ale na niž se naladí. Vždy ho fascinoval duchovní rozměr života, vznik světa a příroda. Snažil se malovat to, co není vidět. Jako hluboce věřící zpracovával především náboženská témata. V roce 2008 uspořádal ke svým osmdesátým narozeninám výstavu s názvem Záznamy úžasu (v Českém muzeu výtvarných umění v Praze). Právě úžas byl totiž hlavní pocit, který ho celým životem provázel.

 

Absolvoval 67 samostatných výstav doma a v zahraničí i účast na více než 200 prestižních kolektivních výstavách doma a ve světě. Jeho dílo je zastoupeno ve třech desítkách galerií doma i ve světě (například - The New York Public Library, Vaticano Collezione di Arte Religiosa Moderna, Roma, Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní umělecké sbírky Drážďany), Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně, National Gallery of Art, Washington D.C., Drukarnia im. Rewolucji Październikowej, Varšava atd. atd.).

 

V roce 2008 mistrovi Šerých udělil prezident Václav Klaus medaili za zásluhy, Česká biskupská konference mu udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje.

Jméno autora: Šerých Jaroslav ( 27.2.1928 - 23.3.2014 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení