PROCHÁZKA KRAJINOU - HAVELKA FRANTIŠEK

PROCHÁZKA KRAJINOU - HAVELKA FRANTIŠEK

 

5990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Havelka František
( 6.4.1894 - 13.9.1966 )

 

 

 

OBRAZ - PROCHÁZKA KRAJINOU. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ FRANTIŠEK HAVELKA. OSOBITÝ JEMNÝ STYL MALBY.ROZMĚRY RÁMU CCA 53 CM X 47 CM, RÁM JE KRÁSNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ZŘEJMĚ OLEJ ČI TEMPERA NA PAPÍŘE NEBO KARTONU. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1930-1961. ZEZADU OBRAZU JE VĚNOVÁNÍ Z ROKU 1961.
 


BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Havelka František

 

 

6. dubna 1894, Telč

 

 

13. září 1966, Telč

 

 

fotograf a malíř

 

 

 

František Havelka pocházel z chudé telčské rodiny. Jeho otec byl obuvníkem a rodná chaloupka Havelkova stála v Hradební ulici přímo u hradeb. Po absolvování tří tříd reálky v Telči působil několik let v Lidové malírně v Telči, kde se uplatnil pod odborným vedením profesora Františka Fromka. Dále absolvoval tříletou keramickou školu v Bechyni, kde byl žákem profesora Porgese ve figurální malbě. Techniku v dekoraci získal u akademického malíře Ed. Hauptmana. Obohacen znalostmi a zkušenostmi, které mu tato škola poskytla, vrátil se zpět do Telče.

 

Znovu se uplatnil v Lidové malírně. Měl rád přírodu, jejíž krásné scenérie zprvu jen fotografoval. Toužil však proniknout do techniky olejomalby, kterou dobře zvládl a až na malé výjimky jí zůstal věrný po celý další život. Byl realista, moderní umělecké směry neuznával, byl jejich odpůrcem. Již v roce 1921 byly jeho obrazy přijaty na Krajinskou výstavu v Telči. Vystavil na ní 37 obrazů. Dále vystavoval v Třebíči, Znojmě, Ostravě, Brně i v Praze. V zahraničí vystavoval ve Vídni, Paříži a v Londýně.

 

Mnohé jeho obrazy zdobí příbytky telčských občanů. Jsou to pohledy na telčské náměstí, krajinu v okolí Telče, ale také romantické náladové žánry s kočovníky a cikány. 

 

ZDROJ: TELC.EU - (Telčské listy č. 10, 1994, Ing. Zdeněk Šulista: František Havelka; Moravské noviny, 11. 11. 1937, bez nadpisu)

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H).
 

Jméno autora: Havelka František ( 6.4.1894 - 13.9.1966 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení