ZŘÍCENINA HRADU RÁBÍ - CHEJLAVA

ZŘÍCENINA HRADU RÁBÍ - CHEJLAVA

 

2490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Chejlava

 

 

 

OBRAZ - ZŘÍCENINA HRADU RÁBÍ. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ CHEJLAVA.

 

 

Zřícenina hradu Rábí (Rabí)

 

Nejmohutnější zřícenina hradu v Čechách, Rabí (Rábí), leží ve stejnojmenné vesnici na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů. Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. Založený byl pány z Budětic. 14. stol., později jej vlastnili Švihlovští, významně rozšířili za účasti stavitele Benedikta Rieda. Po 30ti leté válce zpustl. V červnu roku 1421 byla obléhána a dobyta husity, při obléhání přišel o druhé (pravé) oko Jan Žižka z Trocnova. V 15. století proběhla rozsáhlá přestavba při níž došlo k rozšíření rozlohy hradu a bylo zesíleno jeho opevnění. Uprostřed byl postaven donjon s obytnou i obrannou funkcí, celková rozloha hradu (asi 1 hektar, jedná se o největší hrad v Čechách) byla rozčleněna na tři části které bylo možné hájit samostatně. Roku 1498 byla dokončena hradní kaple. v 18. století vyhořel. Částečně byl renovován od roku 1920. V současnosti je přístupný veřejnosti, v rekonstruovaných prostorách je umístěno malé muzeum. Dělostřelecké opevnění s baštami, konírna, nádvoří, hradní studna, lednice, hradní interiéry, nejspodnější části hradních sklepů. Hrad je národní kulturní památkou.

 

 

NEVÍM PŘESNĚ KTERÝ CHEJLAVA JE AUTOREM, DOBRÝCH MALÍŘŮ S TÍMTO JMÉNEM BYLO A JE HNED NĚKOLIK (NAPŘÍKLAD VRATISLAV CHEJLAVA NAR. 19.1.1908) ATD. KAŽDOPÁDNĚ JE NA PRVNÍ POHLED VIDĚT, ŽE SE JEDNÁ O KVALITNÍ A ZAJÍMAVÉ DÍLO S OSOBITÝM STYLEM ZPRACOVÁNÍ.ZŘEJMĚ KOMBINOVANÁ TECHNIKA AKVAREL A TUŽKA NA PAPÍŘE. BARVA MÍSTY NA PAPÍŘE ZŘEJMĚ VLIVEM STÁŘÍ CHYBÍ - ZEJMÉNA VLEVO NAHOŘE - JE TOMU PŘIZPŮSOBENA CENA. PARADOXNĚ TO OBRAZU DODÁVÁ JAKOUSI PATINU STÁŘÍ. OBRAZ JE ZASKLENÝ. ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 66 CM X 54 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ JE ODHADEM Z ROKU 1930-50.


BUDE PERFEKTNÍ DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

Jméno autora: Chejlava
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení