POHLED NA HRADČANY - MARČÍK ZDENĚK

POHLED NA HRADČANY - MARČÍK ZDENĚK

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 23. 7. 2024

Jméno autora: Marčík Zdeněk
( 23.11.1937 -

 

LINORYT ČI DŘEVORYT - PRAHA - POHLED NA HRADČANY (PRAGENSIA). SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE ZDENĚK MARČÍK.
 


CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 56 CM X 30 CM. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ JE Z ROKU 1976. JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Zdeněk Marčík

 

 

* 23.11.1937 Nová Dědina (Kroměříž)

 


medailér, sochař

 

 

ČLEN SKUPINY: Český fond výtvarných umění (ČFVU)
 

 

Malířství studoval v letech 1954–1958 na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti pod vedením profesora Vladimíra Hrocha, ve studiu pak pokračoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby profesora Aloise Fišárka.

 

Po absolutoriu v roce 1963 byl zaměstnán jako výtvarník u filmové reklamy v Pražském výstavnictví. Od roku 1971 pracuje jako nezávislý umělec, přičemž se věnuje několika výtvarným oborům: malbě, volné a užité grafice, medaili a plastice. První samostatnou malířskou výstavou se představil v roce 1970 v Mánesu, v Galerii mladých. V průběhu 70. a 80. let obesílal většinu společných výstav Svazu čs. výtvarných umělců malířské a medailérské sekce.

 

Po roce 1989 se malířovou hlavní inspirací stávají pravidelné letní malířské pobyty v jižní Francii, zejména v Provenci, ale i v Normandii, v Bretani a na středomořském pobřeží v blízkosti španělských hranic. Zde malíř každoročně společně se svým synem Janem a často i se svým přítelem Karlem Fojtů po celý měsíc maluje v plenéru. Vydává se po stopách zakladatelů moderní krajinomalby, jako jsou Vincent Van Gogh, Paul Cézanne nebo český malíř Otokar Kubín. Snaží se pokračovat v jejich hledání způsobu, jak zachytit pohyb a světlo. Zejména v pastelech se malíř snaží vyjádřit horko, které sálá z jihofrancouzské krajiny, spálené letním sluncem, nebo vítr, který bičuje břehy Bretaně.

 

Obrazy Zdeňka Marčíka jsou zastoupeny v soukromých sbírkách mnoha evropských zemí, především však v Irsku, ve Velké Británii, v Holandsku, v Belgii, ve Francii, v Německu a v České republice. Malíř se inspiruje i motivy své rodné země, Prahou, českou, moravskou a slovenskou krajinou a městy. Jeho obrazy a medaile jsou ve stálých sbírkách několika muzeí a uměleckých galerií (v Národní galerii v Praze, v muzeu v Piešťanech, v Městské galerii v Jílovém u Prahy, v galerii Epicure v Praze, ve Všeobecné zdravotní pojišťovně i na jiných místech). Malíř pravidelně vystavuje od roku 1970, nejprve v Československu a od roku 1990 také ve Francii, kde jsou zejména jeho pastely vysoce hodnoceny.

 

Samostatné výstavy:


1970 – Mánes, Galerie mladých, Praha
1993 – Liberec, kavárna Praha
1995 – Galerie Váp, Zlín
1998 – Galerie v zámkuTýnec nad Sázavou, Hotel Trois roses, Grenoble (Francie)
2000 – Grenoble, Martigues, Francie
2002 – Muzeum François Guiguet, Corbelin, Francie, La Tour du Pin, Martigues, Francie
2003 – Muzeum v Hlohovci (Slovensko), Cézannův mlýn, le Tholonet , Francie
2004 – Jílové u Prahy
2005 – Martigues (Francie), Muzeum v Kroměříži
2007 – Muzeum v Říčanech u Prahy, Muzeum v Piešťanech (Slovensko) Galerie Domu umělců, Piešťany, Martigues (Francie)
2008 – Hodkovice, Galerie Mirja, Zlatníky, Klub
2010 – Zlatníky, výstava v ateliéru, Salon pražských malířů, Galerie DOX, Praha
2011 – Galerie Epicure, Praha, La Tour du Pin, Francie
2012 – La Tour du Pin, Francie
2014 – Kladno, výstava Paříž-Praha
2015 – Zvole, polyfunkční dům, Centrum Na fialce v Říčanech u Prahy

 

Společné výstavy:


od roku 1968 – všechny výstavy Svazu čs. Výtvarných umělců
2003 – Mezinárodní sympozium výtvarných umělců v Hlohovci (Slovensko)
2007 – Mezinárodní sympozium výtvarných umělců v Piešťanech (Slovensko)
Od r. 1992 – každoročně léto v galerii Paris-Prague Mme J.Boxberger v Nant - v jižní Francii

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

2002, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (VIII. Man - Miž),

 

2003, Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/.

Jméno autora: Marčík Zdeněk ( 23.11.1937 -
Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení