ORLICKÉ HORY OD ŠEDIVCE - TRUNEČKA PROSTĚJOVSKÝ EVŽEN

ORLICKÉ HORY OD ŠEDIVCE - TRUNEČKA PROSTĚJOVSKÝ EVŽEN

 

8990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Trunečka Prostějovský Evžen
( 3.2.1907 - 17.10.1971 )

 

 

 

OBRAZ - ORLICKÉ HORY OD ŠEDIVCE. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ EVŽEN TRUNEČKA PROSTĚJOVSKÝ. KVALITNÍ LÍBIVÉ DÍLO.ZEZADU OBRAZU JE PŮVODNÍ ZÁRUČNÍ LIST ORIGINALITY OD AUTORA S JEHO POTVRZENÍM PRAVOSTI A DALŠÍMI ÚDAJI, PODPISEM, NÁZVEM DÍLA, TECHNIKOU ATD. - VŠE VIZ FOTO.

 


ROZMĚRY RÁMU CCA 65 CM X 50 CM, RÁM JE ZŘEJMĚ PŮVODNÍ - VYŘEZÁVANÝ, NÁDHERNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
 

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1940-60.
 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Trunečka Prostějovský Evžen

 


* 3.2.1907 Prostějov (Prostějov)

 

 

+ 17.10.1971 Teplice

 


malířství, grafika

 

 

Studoval soukromě u A. Kameníka v Prostějově, K. Wellnera v Olomouci a malíře J. Krejsy v Husinci. Absolvoval řadu výstav například Prostějov Libochovice, Klatovy, Plánice, Horažďovice atd.
 

Rodem i povahou Hanák, spatřil světlo světa dne 3. února 1907 v hanácké metropoli Prostějově. Rodné město formovalo i jeho malířské nadání. Již v reálce si jej povšiml malíř - krajinář prof. Antonín Kameník, výborný pedagog a přítel Jiřího Wolkera. Mladý Trunečka se tehdy dostal na prvé malířské výpravy kolem Prostějova i krajinou Drahanské vysočiny. Získal základní poučení v kresbě a barevné kompozici a také cennou příležitost k sblížení s přírodou. Po maturitě se vydal do Prahy, aby pokračoval ve studiích na Akademii výtvarných umění. Trunečkova cesta za uměním však nebyla příliš schůdná. Po hmotné stránce byl odkázán sám na sebe a život v Praze nebyl pro začínajícího malíře snadnou záležitostí. Spřátelil se tehdy zejména s malířem Josefem Krejsou. Spolu se vydávali na malířské toulky. Nahlédli i do bizarních tvarů Českého středohoří a prošli Šumavou, kde Trunečka na vlastní oči poznal melancholickou krásu těchto hor, které tolik ovlivnily jeho pozdější tvorbu. Po dvou letech se vrátil do hanácké roviny. V Olomouci navštěvoval kursy u známého malíře, grafika a pedagoga prof. Karla Wellnera. Pro zkušenosti si chodíval i do ateliéru akvarelisty Františka Hoplíčka. V třicátých letech se přestěhoval na Horažďovicko, kde životně zakotvil uprostřed typicky české přírody.


Po osvobození opustil Evžen Trunečka jihočeskou Plánici a na podzim roku 1945 přišel do Teplic. Objevil České středohoří, nevynechal ani Krušné hory a v jeho díle se objevily i propastné hloubky povrchových dolů. V Teplicích měl nejraději historická zákoutí, mnohé z jeho obrazů mají dnes i vzácnou dokumentární hodnotu. Vztah k tomuto kraji nacházel i prostřednictvím aktivní kulturně-politické práce. V roce 1946 zorganizoval svoji první teplickou výstavu, téhož roku vystavoval poprvé v Ústí nad Labem se severočeskými výtvarníky.

 

Každoročně se však vracíval do jihočeské krajiny i na Šumavu. Měl rád prosté lidi, které při svých toulkách potkával, i nepřeberné bohatství lidových moudrostí. V posledních letech objevoval i vzdálené krajiny tehdejší Jugoslávie a Sovětského svazu.

 

Evžen Trunečka Prostějovský zemřel v Teplicích dne 17. října 1971. Za malíře však hovoří výtvarné dílo. Slovy svého tvůrce i nadále promlouvají také obrazy teplického malíře Evžena Trunečky Prostějovského

 

ZDROJ: Regionální knihovna Teplice

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

 

2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).

Jméno autora: Trunečka Prostějovský Evžen ( 3.2.1907 - 17.10.1971 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení